27 Kasım 2016

M. Negiz

Avrupa’da Kadına Şiddet Artıyor

27/11/2016 - 8:55

Eurostat tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre Avrupa’da her 3 kadından 1 tanesi cinsel ya da fiziksel şiddete uğramış. Araştırma verilerine göre yaşanan şiddet olaylarında artış gözlemleniyor.
Avrupa’da Kadına Şiddet Artıyor

25 Kasım tarihinin Kadına Şiddetle Mücadele günü olması nedeniyle Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yapılan bir araştırmanın verileri kamuoyuna açıklandı. Eurostat verilerine göre, kadına şiddet oranı artış gösteriyor. Her 3 kadından birinin cinsel ya da fiziksel olarak şiddete maruz kalması ise durumun vahametine işaret ediyor.

Araştırma verilerine göre kadınların yüzde 55’inin en az bir kez tacize maruz kaldığı görülüyor. Her 20 kadından birinin tecavüze uğradığı tespit edilen araştırmaya göre her 4 kişiden biri, ailesinde veya yakın çevresinde şiddet mağduru bir kadın olduğunu belirtti. Yine eldeki verilere göre mağdurlardan sadece yüzde 12’si polise müracaat ediyor. Artışa geçtiği ifade edilen kadına şiddetin AB ülkelerine olan yıllık maliyetinin ise 226 milyar euro olduğuna dikkat çekiliyor.

AB Komisyonu’nun adaletten sorumlu üyesi Vera Jourova, ekonomik krizle kadına şiddet arasında doğru orantı olduğunu ifade etti. Komisyon üyesi Jourova, “İnanların ekonomik bağımlılığı arttıkça, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet de artışa geçiyor” dedi.Yorum Yap