6 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Balık Sezonu Açıldı Fiyatlar Düştü!

06/09/2016 - 18:50

Balık Sezonu Açıldı Fiyatlar Düştü!

Uzun süredir balıkçıların beklediği sezon açıldı. Bir çok bölgede balıkçılar ağ atmaya başlarken, ilk günlerin bilançosu ise bir hayli yüksek oldu. Yurt genelinde tahmini ilk hafta 150 Bin ton balık çıkarıldığı düşünülüyor. Bu durum neticesinde de pazar ve balık halleri şenlendi. Fiyatlar dibe vurdu, balıkçılar sezon açıldığına sevinsin mi üzülsün mü bilemediler.

Karadeniz’de geçtiğimiz gün tek bir gecede çıkarılan balık sayısının tam 7000 kasa olduğu kaydedilirken, çoğunun palamut cinsi balık olduğu söylendi. Beraberinde gelen bollukla palamutun tanesi balık halinde 2,5 liraya kadar düşmüş durumda.

Vatandaş Mutlu!
Balık sezonunun açılmasına en çok vatandaş sevindi. Yaz aylarında çok tercih edilmeyen balık, yine de yüksek fiyatı ile el yakıyordu. Çupranın kilosu 30 lira civarındayken şimdi ise yarı fiyatından almak mümkün. Palamutun ise tanesi 10 lirayken, balık sezonunun açılması ile birlikte tanesinin 2,5 liradan satıldığı görülüyor. Vatandaş bu şekilde sofrasına balığı çok daha sık şekilde sokabilecek.

Barbun’da Düşüş Az!
En az değer kaybeden balık türü ise barbun oldu. Çok sayıda bölgede çıkarılan çeşitli balık türlerinin aksine sayılı bölgelerde çıkarılan barbun, yine yüksek fiyattan satılmaya devam ediyor. Barbunun fiyatının düşmesini bekleyen vatandaş, henüz beklediği fiyatları göremedi.

Sağlık uzmanları balığı ise haftada en az 1-2 defa yenmesini tavsiye ediyor. İçinde bulunan yararlı görülen yağlar, insan sağlığına olumlu etken ederken, zihin açısından da yarar sağlıyor. Özellikle yaşlı ve genç nesilde farklı bir ihtiyaç olan balık, fiyatların düşmesiyle daha fazla tüketilebilecek.Yorum Yap