31 Ağustos 2016

Kadir Çalışkan

Balık Yağını Eksik Etmeyin!

31/08/2016 - 10:29

Balık Yağını Eksik Etmeyin!

Balık yağı, sayısız faydası ve ortaya çıkardığı olumlu etkileriyle bilinen bir besin türüdür. Yağ asidi ve Omega-3 açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan balık yağı, içerisinde bulundurduğu yüksek oranda D vitaminiyle de son derece faydalıdır. Bu vitamin ve yağların eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıkları en aza indiren, erken ve doğru kullanımla birlikte tamamen ortadan kaldırabilen balık yağı, özellikle çocuklar ve yaşlılar için gerekli besin kaynaklarından biridir.

A, B1, B2, B3, C Vitaminleri, Kalsiyum ve Demir açısından da son derece zengin olan balık yağı, birçok hastalığın tedavisinde kullanılırken bazı ilaçların içeriğinde de tercih edilebilmektedir. Balık yağı, özellikle kalp ve damar sağlığı için tercih edilen bir besin türüdür. Kalp ve damar rahatsızlıkları bulunan kişiler, doktorlarına danışarak belirli oranda balık yağı kullanabilirler. Uzmanlar, balık yağının kalp krizi riskini düşürdüğü kanısını hemen her platformda dile getirmektedirler.

Kalp hastalıklarının en önemli etkenlerinden biri olan trigliseridi düşürücü etkisiyle dikkat çeken balık yağı, aynı zamanda kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Bu gibi rahatsızlıkları olan kişiler, az önce belirttiğimiz üzere doktor kontrolünde uygun seviyede balık yağı tüketebilirler.

Balık yağı, çeşitli ilaçların yapımında kullanılırken kapsül şeklinde de satışa sunulmaktadır. Doktorunuzun tavsiyelerine uyarak balık yağı tüketmeniz, sağlığınız açısından büyük kazanımlar elde etmenizi sağlayacaktır. Balık yağı, beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesi açısından da son derece etkilidir. Son yıllarda yaşlılarda sıkça ortaya çıkan Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan bu besin türü, hastalığın ilerlemesini engelleyici özelliğiyle dikkat çekmekte.

Balık yağı; psikolojik rahatsızlıklar, çocuklarda gelişim hastalıkları, dikkat eksikliği, adet döneminde ortaya çıkan ağrılar, kemik zayıflığı, damar sertliği ve böbrek hastalıkları gibi rahatsızlıkların tedavisinde de tercih edilebilir. Tüm bunları göz önüne alarak sofranızdan balık yağını eksik etmeyin, elbette bunu yaparken kullanım oranını iyi ayarlayın. Aksi takdirde çeşitli sıkıntıların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.Yorum Yap