19 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Banka Faiz Oranları FED Başkanı Yellen Sonrası Hareketlendi

19/11/2016 - 20:31

Banka faiz oranları FED Başkanı Yellen'in açıklamalarının ardından hareketlendi. Yellen, aralık ayında faiz artırımına gidilebileceğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise yaşanan ekonomik belirsizlik üzerine, korkulacak bir tablo olmadığını açıkladı.
Banka Faiz Oranları FED Başkanı Yellen Sonrası Hareketlendi

Fed Başkanı Janet Yellen’in açıklamaları piyasaları hareketlendirdi. Fed Başkanı, “Fed göreceli olarak yakın zamanda faizleri artırabilir” dedi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, ekonomik verilerin istihdam piyasasında iyileşmeye ve enflasyonda artışa işaret etmeye devam etmeleri halinde faiz oranlarının “göreceli olarak yakın zamanda” artırılabileceğini söyledi.

Yellen, “Cari faiz politikası ekonomide üretimi teşvik ediyor, ancak ekonominin hala gidecek biraz daha alanı var. Fed’in enflasyon konusunda ivmenin geri kalması konusunda sadece küçük bir risk” olduğuna inanıyorum. Bu risk, Fed’in faiz oranlarını ağır ağır artırmasını gerektiriyor.” ifadelerini kullandı. Fed Başkanı Yellen’ın açıklamaları ardından dolar 3, 3844 ve sonrasında 3,40 liraya çıkarak yeni bir rekor düzeye tırmandı.

NURETTİN CANİKLİ SÜRECİ DEĞERLENDİRDİ

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli yaşanan sürece dair açıklama yaptı. Canikli, “Şu anda ekonomide dengeleri bozacak bir olumsuzluk yok ve olmayacak. Çünkü her şey piyasa şartlarında oluşuyor.” dedi. Canikli sözlerine şu şekilde devam etti: Canikli şöyle konuştu:

“Şu anda ekonomide dengeleri bozacak bir olumsuzluk yok ve olmayacak. Çünkü her şey piyasa şartlarında oluşuyor. Mevduat, faizler, bütün sermaye piyasası araçları için geçerli olmak üzere hepsi serbest piyasa şartlarında müdahalesiz bir ortamda yürütülüyor. Güçlü olmasının nedeni de bu. Gücü gösteren, müdahale olmaksızın sistemin yürümesidir. Müdahale olmayacak hiçbir şekilde. İsteyen yatırımcı parasını getiriyor, istediği zaman çıkarıyor nemasıyla beraber. Hiçbir sınırlama ve engel yok. Yatırımın kaçması söz konusu değil. Tam tersi özellikle körfez sermayesi gelişmiş ekonomilerde sıkıntıyla karşı karşıya. Oralardaki paralarıyla ilgili sorunlar yaşıyorlar. Yeni, alternatif, güvenli liman arayışı içindeler. Bunu sağlayabilecek bir Türkiye var.”Yorum Yap