27 Kasım 2016

M. Negiz

Banka Faiz Oranları Merkez Bankası’nın Konuşması ile Artışa Geçti

27/11/2016 - 10:03

Merkez Bankası'nın faiz artırım kararı ile birlikte piyasalarda hareketlilik başladı. Döviz ve altında artış, ekonomide kötü gidiş Merkez Bankası'nı harekete geçirmişti. 25 Kasım tarihinde Merkez Bankası'nın aldığı karar sonrasında gözler 28 Kasım pazartesi günü haftanın ilk gününde yaşanacak değişime çevrildi.
Banka Faiz Oranları Merkez Bankası’nın Konuşması ile Artışa Geçti

ABD seçimlerinin rüzgarı esmeye devam ediyor. Piyasalarda yaşanan gelişmeler haftanın gündemini işgal etti. Başkanlık seçim sonuçları, Merkez Bankası’ndan gelen açıklama, AP’nin müzakereleri dondurma kararı piyasaları etkilemeye devam etti.

Donald Trump’ın ABD başkanı olması sonrasında dolarda yaşanan artış ve faizlerin yükselişe geçmesi iç piyasaları etkiledi. Yurtiçinde yaşanan gelişmeler de sürece olumsuz olarak yansıdı.

ÜST ÜSTE GELEN OLUMSUZLUKLAR EKONOMİYİ DE ETKİLEDİ
Merkez Bankasından gelen faiz artırımı sonucunda zorunlu karşılıklarda indirim ve ihracat reeskont kredilerinde vade uzatılması gibi kararların etkisi çok sınırlı kaldı. Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye hakkındaki üyelik müzakerelerinin gidişatını oylamasından olumsuz sonuç çıkması da süreci etkiledi. AP’nin Türkiye ile olan müzakereleri dondurma kararı alması ile birlikte ülkemizde yaşanan hain terör girişimleri ekonomiye olumsuz olarak yansıdı.

Ekonomideki olumsuz gidişatın durduğunu söylemek henüz mümkün değil. Dış piyasalarda yaşanan dolar ve faiz yükselişleri Türkiye’nin de dâhil olduğu gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde önemli derece değer kayıplarının yaşanmasına neden olmaktadır.

BELİRSİZLİK SEBEPLERİ

Suriye sürecindeki yaşanan belirsizlik, ABD Merkez Bankası Fed’in Aralık ayında faiz artırma ihtimali, Türkiye’nin risk primi oranlarında yükselişin sürüyor olması, büyüme beklentilerinin zayıf olması piyasalara yönelik belirsizlik ve tedirginliğin kaynağını oluşturmaktadır.

14-18 Kasım haftasında hisse ve tahvilden yabancı çıkışı 578 milyon dolar olarak gerçekleşti. Son iki haftalık kayıp 1.5 milyar doları geçti. Bu nedenle henüz kurlarda zirve ve borsada dip oluştuğunu söylemek için çok erken.Yorum Yap