22 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Başbakan Kadın Vekillerle Cinsel İstismar Önergesini İnceledi

22/11/2016 - 17:06

Başbakan Binali Yıldırım, kadın vekillerle cinsel istismar düzenlemesini görüştü. Başbakan, parti grubuna düzenleme konusunda muhalefetle görüşme talimatı vermişti. Düzenleme konusunda kadın vekillerle görüş alış verişinde bulundu.
Başbakan Kadın Vekillerle Cinsel İstismar Önergesini İnceledi

Başbakan Binali Yıldırım Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde ülke gündemini sarsan ve muhalefet tarafından sert eleştiri yağmuruna tutulan cinsel istismar önergesi olarak kamuoyunda eleştirilen “erken yaşta evlendirilenlerin mağduriyetlerinin giderilmesine ilişkin düzenleme” konusunda yapılacak düzenleme için kadın milletvekilleri ile istişare etmek amacıyla bir toplantı yaptı. Başbakan Yıldırım, daha önce de parti grubuna muhalefet partilerinin milletvekilleri ile görüşmeleri yönünde telkinde bulunmuştu.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yapılan açıklamada ise, STK’lar ve milletvekillerinin değerlendirmelerinin gözden geçirildiği ve değerlendirildiği ifade edildi. Bir ihtiyaca binaen bu şekilde bir düzenleme yapılmasının gündeme gelindiği ifade edilen açıklamada getirilen düzenlemenin tecavüz suçlarını kapsamayacağı ifade edilmiştir. Yapılacak düzenleme konusunda muhalefet partilerinin tekliflerinin de değerlendirilebileceği deklare edilmiştir.

Erdoğan Yeniden Değerlendirme İstedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da tartışmalara neden olan önerge hakkında açıklama yaptı. Erdoğan, “Hükümetin toplumun değişik kesimlerinden gelen eleştiri ve önerileri dikkate alarak, geniş bir mutabakat içerisinde bu sorunu çözmesinde büyük fayda görüyorum” şeklide konuştu.Yorum Yap