11 Ocak 2017

Muhammet Negiz

Başbakan: Millet Kazanacaksa Biz Kaybedelim

11/01/2017 - 16:02

TBMM’de devam eden anayasa görüşmeleri dikkat çeken diyaloglara sahne olmaya devam ediyor. Son olarak Başbakan Binali Yıldırım’a yönelik 'başbakanlık kalkıyor' şeklindeki sataşmalara verilen cevap dikkat çekti. Başbakan,muhalefetteki milletvekillerine, “Ülkem için bir Ali değil, Binali feda olsun” şeklinde cevap verdi.
Başbakan: Millet Kazanacaksa Biz Kaybedelim

Meclis Genel Kurulu’nda anayasa değişikliğine dair görüşmeler devam ediyor. MHP ile AK Parti’nin işbirliğinde Meclis’e gelen anayasa paketi önemli tartışmalarla birlikte oylamaya açıldı. Meclis’teki görüşmelerde dikkat çeken diyaloglar yaşanıyor. Bugün Başbakan Binali Yıldırım da söz alarak önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan milletin kazanması için kendilerinin kaybetmeye hazır olduğunu ifade etti.

Partili Cumhurbaşkanı için yapılan Genel Kurul görüşmeleri ve oylamalar devam ediyor. Görüşmelerde yaşanan diyaloglar dikkat çekmeye devam ediyor. Meclis’te konuşması esnasında başbakanlık makamının kalkacak olduğunu ifade eden sataşmalara cevap veren Başbakan Binali Yıldırım, “Ülkem için bir Ali değil, Binali feda olsun” dedi. Yıldırım, konuşmasında “Eğer ülkem, milletim kazanacaksa biz kaybedelim. Biz şan şöhret peşinde değiliz. Ülkem için bir Ali değil, Binali feda olsun. CHP de çalışsın mücadele etsin, onlar da elbet bir Cumhurbaşkanı çıkarabilirler.” ifadeleri ile konuşmasına devam etti.

BAŞBAKAN: GÜVENOYUNU MİLLET VERİYOR

Başbakan Binali Yıldırım, güvenoyu tartışmalarına da yorum yaptı. Başbakan, güven oyunu milletin verdiğini ifade ederek şu şekilde konuştu; “Siyasetçi hata yapabilir ama vatandaşın hata yaptığını görmedim. Onun için vatandaşa güvenelim, vatandaşın kararına başımız gözümüz üstüne diyerek itaat edelim. Vatandaşa itaat et rahat et. Meclis’in görevleri önceki anayasada da var, bunda da var.

Sayın Parsak açıkladı değişen sadece gensoru ve sözlü soru var. Ama hükümet sistemi değişiyor. Bakanlar artık milletvekili değil. Cumhurbaşkanı halkın oylarıyla seçiliyor. Meclis’e hesap verme yöntemleri devam ediyor.Ama sitemin gereği gensoruya ihtiyaç kalmıyor. Güvenoyu ihtiyaç kalmıyor. Çünkü güvenoyunu millet veriyor. Güvenoyu vermeyince hükümet olabilir misiniz? Milletin verdiği güven yetmiyor mu bir de vekillerden alacağız”Yorum Yap