8 Ocak 2017

Buket Gizem Narin

Başbakan Yıldırım’dan Sert Tepki: Giderayak Zevzeklik

08/01/2017 - 16:22

Başbakan Yıldırım, ABD Büyükelçiliği’nin Türk-Amerikan İlişkilerini anlatmak için kullandığı fotoğrafa sert tepki gösterdi. Başbakan Yıldırım, ABD elçisi John Bass’ın giderayak bu şekilde bir açıklama yapmasının alakasını kuramadığını ifade ederek, “Zevzeklik yapmış” dedi.
Başbakan Yıldırım’dan Sert Tepki: Giderayak Zevzeklik

ABD Büyükelçiliği’nin Twitter sayfası üzerinden paylaştığı fotoğraf tepki çekmeye devam ediyor. Türk-Amerikan ilişkilerini anlatmak için darbe dönemi başbakanı olan ve suikasta kurban giden Nihat Erim’in fotoğrafının kullanılması konusunu değerlendiren Başbakan Binali Yıldırım, ABD elçisinin giderayak zevzeklik yaptığını ifade etti.

7 Ocak 2017 Cumartesi günü Yenişafak gazetesinin manşetinde yer alan haber dikkat çekiciydi. Okurlarına “Giderayak Zevzeklik” manşeti ile hitap eden gazetenin gündeminde AB Büyükelçiliği tarafından Twitter hesabı aracılığı ile paylaşılan skandal fotoğraf vardı. Paylaşılan fotoğraf tepki çekmeye devam ediyor. Türk-Amerikan ilişkilerini anlatmak için darbe dönemi başbakanı olan ve suikasta kurban giden Nihat Erim’in fotoğrafını paylaşan ABD Büyükelçiliği, büyük bir skandala imza atmış oldu.

Skandal paylaşım konusunda değerlendirmeler devam ederken, Başbakan Binali Yıldırım da konu hakkındaki sorulara yanıt verdi. Başbakan Yıldırım, fotoğraf paylaşımının mesaj olup olmadığı soruna, ABD elçisi John Bass’ı kast ederek giderayak aklına nereden geldiğinin sorulması gerektiğini ifade etti. Paylaşım hakkında bir alaka kuramadığını ifade eden Başbakan, mesaj olmadığı şeklindeki büyükelçilik açıklamasının hatırlatılması üzerine “O zaman zevzeklik yapılmış” şeklinde yorum yaptı.

JOHN BASS AÇIKLAMALARI İLE TEPKİ ÇEKİYOR

ABD elçisi John Bass, yaptığı açıklamalarla tepki çekmeye devam ediyor. Yaptığı değerlendirmeler diplomatik sınırları aşmakla itham ediliyor. Bass, son olarak ABD’nin teröre destek vermediğini anlatmak için kullandığı üslupla da eleştiri toplamıştı. Bass, “ABD hükümeti, YPG veya PKK’ya silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta” şeklindeki açıklamasına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından benzer bir üslup ile yanıt almıştı.

TRUMP: ABD ELÇİLERİNİN GÖREVLERİNE SON VERİLSİN

Yenişafak gazetesinde yer alan haber göre ABD’nin yeni başkanı olarak 20 Ocak 2017 tarihinde koltuğa oturması beklenen Donald Trump, Dışişleri’ne yazı göndererek, Obama’nın atadığı büyükelçilerin görevine son verilmesini istedi. Daha önce benzer bir olayın olmadığını ifade eden gazeteye göre birçok ülkede “ABD elçisi” krizinin yaşanması bekleniyor. Gazeteye göre, senato onayı gerektiren yeni elçi atamaları için uzun bir zaman gerekecek.Yorum Yap