9 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Bayram Öncesi Altında Yükseliş!

09/09/2016 - 15:37

Bayram Öncesi Altında Yükseliş!

Yatırım piyasalarında altın, haftanın son gününde belirgin oranda yükseliş gösteriyor. Haftaya 124 lira seviyesinden giriş yapan altın, yatırımcıyı son haftalarda fazla memnun etmeyen bir grafik sergiliyordu. Fakat iki günlük artıi, yatırımcıyı bu kez fazlasıyla memnun etti. Bugün tiibarı ile altının gram fiyatı 127.90 lira seviyesine yükseldi. Çeyrek altın ise 220 liraya dayanmış durumda.

Piyasalar Hareketli!
Bayram öncesi altın piyasaları kadar kuyumcu esnafı ve kuyumcular çarşısında da önemli hareketlilik yaşanıyor. Bayram sonrası fiyatların ne olacağını kestiremeyen yatırımcı, bayram öncesi yine de yatırımını altına yapıyor. Aynı zamanda kurbanlık alımı için nakit ihtiyacının artması, kuyumcularda altın bozdurma işlemlerinde de artışa neden oldu. Eylül ayı baz alınarak bakıldığında kuyumcularda son zamanların en yoğun dönemi yaşanıyor.

Yatırımcının en büyük beklentisi ise yılın son çeyreğinde yeni rekor. Fiyat genel seviyesinin geçtiğimiz aya göre daha düşük kalması, alım için yatırımcıyı teşvik etmiş durumda. 2016’nın son çeyreğinde yeni atılımlar ile fiyatlarda bir kez daha rekor bekleyen yatırımcılar, en çok altın tercihinde bulunuyor.

Piyasalarda dolara olan güvenin de eskisi kadar olmaması, iki seçenek arasında kalan yatırımcıların altın tecihini daha ön planda tuttuğu da dikkatlerden kaçmıyor. Dolar kuru son zamanlarda düşük kurdan satış işlemi görürken, yükseliş için pek olumlu sinyaller vermiyor.Yorum Yap