1 Aralık 2016

M. Negiz

Bedelli Askerlik 2017 Yılında Çıkacak Mı? Konu ile İlgili Farklı Görüşler Var

01/12/2016 - 13:52

Bedelli askerlik 2017 yılında çıkacak mı? Bu sorunun cevabını binlerce kişi merak ediyor. Son olarak 2011 yılında çıkartılan bedelli askerliğin üzerinde 5 yıl geçmesinin ardından gözler 2017 yılına çevrildi. Bedelli askerlik konusunda hükümet cephesinden ve TSK'dan farklı görüşler var.
Bedelli Askerlik 2017 Yılında Çıkacak Mı? Konu ile İlgili Farklı Görüşler Var

Bedelli askerlik konusunda gözler hükümetin atacağı adımlarda. Binlerce gencin beklediği bedelli askerlik 2017 yılı için alınacak kararlar merak konusu oldu. Yapılan açıklamalar gene olarak olumsuz. Milli Savunma Komisyonu Üyesi ve AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Başçı tarafından yapılan açıklama bedelli askerlik 2017 için açık kapı bırakırken Mili Savunma Bakanı ve Başbakan tarafından yapılan açıklamalar şimdilik bedelli askerlik konusunda bir adım atılmayacağı yönünde.

Binlerce genç tarafından beklenen bedelli askerlik konusunda hükümet kanadından yapılacak olan açıklamalar merakla takip ediliyor. Çeşitli sebeplerle vatani görevlerini bedelli olarak yapma ihtiyacı hisseden vatandaşların gözleri devlet kademelerinde alınacak olan kararlarda. Basına yapılan açıklamalar ise genel olarak 2017 yılında bedelli askerlik için bir adım atılmayacağını göstermektedir.

Bedelli askerlik konusu birçok kişi için oldukça büyük önem taşıyor. Hükümet yetkililerine duyurmak için basında ve sosyal medyada sürekli gündem oluşturmaya çalışan bedelli askerlik taliplileri olumlu bir adım atılması beklentisini koruyor.

BEDELLİ ASKERLİK KONUSUNDA YAPILAN AÇIKLAMALAR

Başçı: Henüz Bir Çalışma Yok
Bedelli askerlik konusunda medya ya yapılan açıklamalar merakla takip ediliyor. Son zamanlarda medyaya yansıyan açıklamalardan ilki Milli Savunma Komisyonu Üyesi ve AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Başçı’ya ait. Başçı, bedelli askerlik 2017 yılı için açık kapı bırakan ifadeler kullandı. Başçı, “Biz Milli Savunma Komisyonu üyesiyiz. Bize de çok mesajlar geliyor. Yoğun mesaj var bedelli askerlikle ilgili. Bizim telefonumuz herkeste var onun için bol bol mesajlar alıyoruz. Bunun bilincindeyiz. Ben özellikle gençlerimize ‘şöyle bir şey var bu var şu var’ demem yanlış olur. Günü geldiğinde bakılır böyle bir şey gerekliyse oturulur konuşulur bakılır. Tüm bizi izleyen vatandaşlar biraz sabretsinler, önümüzdeki dönemin ne olacağını hep birlikte göreceğiz. Komisyonumuzda böyle bir çalışmanın olmadığını özellikle söylemek istiyorum.” şeklinde konuşarak bedelli askerlik konusundaki belirsizliğin sürdüğünü ifade etti.

Başbakan Yıldırım: Bedelli Askerlik Gündemimizde Yok

Başbakan Binali Yıldırım, CNN Türk Televizyonu’nda Hande Fırat’ın sorularını cevapladı. Başbakan Binali Yıldırım, bedelli askerlik konusundaki tartışmalara son noktayı koyarak, “Bedelli askerlik gündemimizde yok” dedi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık: Reform Paketiyle Belirlenecek
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bedelli askerlik konusunda olumlu görüş vermekten uzak durdu. Bakan Işık, yeni savunma reformu çerçevesinde yapılacak düzenlemelerle genel bir politika belirlenmesi gerektiği hususunda ısrar ediyor. Bakan ışık tarafından yapılan açıklamalara göre, yapılacak reformlar sonrasında gerekli asker ihtiyacı belirlenecek ve askerlik süresi ile bedelli askerlik konusunda kalıcı adımlar atılacak.

Maliye Bakanı Naci Ağbal: Çalışma Yok

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bedelli askerlik konusunda sorulan soruya olumsuz yanıt verdi. Ağbal kendisine yöneltilen bedelli askerlik sorularına, “Şu anda bedelli askerlik gibi bir çalışma yok” cevabını verdi.

GÖZLER HÜKÜMETTE

Bedelli askerlik konusunda yapılan açıklamalar genel olarak olumsuz seyrederken ekonomide yaşanan zorluklar nedeniyle gündeme gelme ihtimali devam ediyor. Bedelli askerlikten gelebilecek ödemelerin bütçe için önemli bir kalem teşkil edeceği iddia ediliyor. 2017 yılı içinde belli askerlik uygulamasına dair gözler hükümet yetkililerinde.1 Yorum

 

  • Ali Kaya :

    27 Aralık 2016-10:46

    Evliyim 2 çocuğum var annem hasta ben bakiyorum aileme başka kimse yok bedelli çıkarsa borç harç edip yapacağız başka yolu yok yoksa askerlik işi yattı
    1    0