8 Ocak 2017

Muhammet Negiz

Bedelli Askerlik Çıkacak Mı? Askeri Karışıklık En Büyük Engel

08/01/2017 - 20:26

Bedelli askerlik konusu gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Hükümet yetkilileri yaptıkları açıklamalarda askeri operasyonların devam ettiği bir ortamda bedelli askerlik uygulamasının mümkün olamayacağına dikkat çekiyor.
Bedelli Askerlik Çıkacak Mı? Askeri Karışıklık En Büyük Engel

2017 yılında bedelli askerlik uygulamasının gerçekleşmesi için bekleyen vatandaşlara yetkililerden olumsuz açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bedelli askerlik için mevcut durumun uygun olmadığı ifade edilirken, koşulların değişmesi durumuna ise açık kapı bırakılıyor.

HaberTürk ekranlarına çıkan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bedelli askerlik beklentilerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Işık yaptığı açıklamada yurtiçi ve yurtdışında devam eden operasyonlara dikkat çekerek, bedelli askerlik konusunun yeri ve zamanı olmadığını ifade etti. Bakan Işık, bedelli askerlik için mevcut durumların değişmesi gerektiğine dikkat çekti.

ŞARTLAR DEĞİŞİRSE BEDELLİ ASKERLİK OLABİLİR

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, gündeme dair yaptığı açıklamalar arasında bedelli askerlik 2017 uygulaması konusunda da görüşlerini ifade etti. Bakan Işık tarafından HaberTürk ekranlarında yapılan açıklamalar şu şekildedir; “Kısa ve orta vadede gündemimizde yok. Terörle mücadele ediyoruz, diğer taraftan Fırat Kalkanı’nı yürüyoruz. Bir tarafta canlarını hiçe sayarak vatani görevlerini yapan askerler varken, bedelli askerliği konuşmamız mümkün değil. Şartlar değişirse bir şey diyemem.

YENİ SAVUNMA KONSEPTİ ŞART

Türkiye’nin yeni savunma konseptine ihtiyacı var. Tehdit önceliklerine göre TSK’nın yapılanması değerlendiriliyor. Kaç kişilik orduya ihtiyaç var, bu birlikler nerelerde konuşlandırılacak, minimum sayı ne olacak… Bunlara göre her yıl belli bir askere ihtiyacımız olacak, fazlası olursa bedelli düşünülebilir. Bunun birkaç sene alacağını düşünüyorum.”

Bakan Işık’tan Bedelli Askerlik Açıklamaları

Loading the player...

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık “Bedelli Askerlik” konusuna açıklık getirdi.Yorum Yap