1 Kasım 2016

Samet

Beklemekten Ölüyorlar

01/11/2016 - 22:50

LÖSEV Başkanı Üstün Ezer hastaların çok kişilik yataklarda kaldıklarını ve tedavi edilmelerinin mümkün olmayacağını açıkladı.
Beklemekten Ölüyorlar

LÖSANTE’de, lösemili çocuklar için ayrılmış yatak kapasitesinin 20 olduğunu ancak 30 çocuğun daha sırada beklediğini belirten LÖSEV Başkanı Üstün Ezer, “Hastalardan bazıları bekliyor, bazıları beklerken hayatını kaybediyor” dedi. Ezer, hastanenini yatak kapasitesinin 400 yataklı olmasına rağmen ‘ruhsatlandırma’ nedeniyle halen 75 yatakla hizmet verebildiklerini söyledi.

Lösemili Çocuklar Vakfı’nın (LÖSEV), “Haydi, Bir Tuğla da Sen Koy!” kampanyasına gelen desteklerle tuğla tuğla ördüğü 400 yataklı LÖSANTE Çocuk ve Yetişkin Hastanesi, ‘ruhsatlandırma’ sorununu aşamadığı için sadece 75 yatakla hizmet verebiliyor. LÖSEV Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer, şu sıralar lösemi tedavisi için 30 çocuğun sırada beklediğine dikkat çekerek, “Hastalardan bazıları bekliyor, bazıları beklerken hayatını kaybediyor” diyor. Hürriyet Ankara’ya konuşan Ezer, LÖSANTE’nin hedefleri ve talepleri konusunda şunları söyledi:

YATAKLAR BOŞ HASTA BEKLİYOR

“Sağlık Bakanlığı ile temaslarımız sürüyor. Toplam 400 yatak var, bunun şu anda 75’i ruhsatlı. Geriye kalan 325’i boş duruyor. Tahmin ediyoruz ki bu yıl içerisinde bu sorunları aşarız. Hem doktor sayımız ideal sayıya yükseltilir hem de yatak sayımız serbest bırakılır.

MİLLET TUĞLA KOYARAK YAPTI

Bu hastaneyi millet tuğla koyarak yaptı. Bu kadar yatırım var. Doğru tanının, erken tanının konulabileceği modern cihazlarla donatılmış bir hastane. Cihazlar şu anda çalışmıyor, hasta bakamıyor. Çünkü kadrosu yok. Bunların kısa sürede aşılacağını umuyoruz.

30’UN ÜSTÜNDE TALEP VAR

Tedavi için şartlar Ankara’da yeterli değil, çok fazla kuyruklar var. Özel hastaneler için de çok büyük rakamlar telaffuz ediliyor. Lösemi ve kanserli çocuklar için ayrılmış yatağımız 20 civarında yani 20 çocuğa bakabiliyoruz. 30’un üstünde daha talep var. Bu yüzden hastalardan bazıları bekliyor, bazıları beklerken hayatını kaybediyor.

6 KİŞİLİK ODADA TEDAVİ OLMAZ

Diğer hastanelerde de yer yok. Bunu belirli çevrelerle rekabet veya kötüleme anlamında söylemiyoruz ama 6 kişinin yattığı odalarda hasta tedavi olmaz. 4 çocuk ve 4 annenin olduğu odada lösemi tedavi edilmez. Lösemi, yenilebilir bir hastalık. Yüzde 92 olan başarımızı, yüzde 100’e çıkarmak için çalışıyoruz. (Hürriyet)Yorum Yap