27 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Benzin ve Motorine Yeni Zam!

27/04/2016 - 18:15

Benzin ve Motorine Yeni Zam!

Dünyanın en pahalı benzinini kullanan Türk halkı bir şokla daha karşı karşıya. Tüm dünya piyasalarında petrolün fiyatı dip yaparken ülkemizde yeni zamlar gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde akaryakıt dağıtım şirketlerinin yaptığı indirim ile biraz olsun sevinen tüketicilerin mutluluğu çok sürmedi. Geçtiğimiz hafta petrol üreticisi ülkeler ve Rusya gibi birliğe üye olmayan ihracatçı ülkelerin petrol üretim zirvesinde anlaşma sağlanamamış ve fiyatlar yine düşüş yaşamıştı. Tarihi rekorlar kırarak rekor düşüşler yaşayan petrol fiyatlarında uzmanlar ve ekonomisi petrole dayalı ülkeler kara kara düşünüyorlar. Ülkemizde ise petrol fiyatı düşmesine rağmen indirim değil zam yapılıyor. İndirim yapılacaksa da muhakkak öncesinde bir zam yapılarak uygulanacak olan indirim için fiyat yükseltiliyor. Sonuçta vatandaş en pahalı akaryakıtı kullanmaya devam ediyor.

Akaryakıt dağıtım şirketleri 26 Nisan 2016 tarihini 27 Nisana bağlayan gece yarısından itibaren geçerli olmak kaydıyla benzine 6 kuruş, motorine ise 7 kuruş zam yaptı. Zamlardan sonra benzinin litre fiyatı İstanbul’da 4,34 liradan 4,40 liraya Ankara’da 4,33 liradan 4,39 liraya İzmir’de 4,37 liradan 4,43 liraya yükseldi.

Motorinin litre fiyatı ise Ankara’da 3,63 liradan 3,70 liraya, İstanbul’da 3,58 liradan 3,65 liraya, İzmir’de 3,60 liradan 3,67 liraya yükseldi. Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle farklılık gösterebiliyor ancak genel rakamlar yukarıdaki gibi uygulanacak.

Petrol fiyatlarının bu seviyelerdeyken dahi, ülkemizde fiyatlardaki düşüşün karşılığının zam olarak yansıyor oluşu vatandaşları oldukça tedirgin etmiş durumda. Durum oldukça kötü, Rusya gibi süpergüçlerin de ekonomik krizle karşı karşıya kaldığı için petrol fiyatlarını arttırmaya yönelik politikalar izliyor oluşu, ilerleyen dönemde petrol fiyatlarında yeni artışların yaşanmasına neden olacak. Bu fiyat artışları da tüketiciye yeni akaryakıt zamları olarak yansıtılacak.Yorum Yap