18 Kasım 2016

Kadir Çalışkan

BİM Aktüel iPhone 7 Kampanyası Bugün Başlıyor! iPhone Kuyruğu Olabilir

18/11/2016 - 0:26

BİM Aktüel 18 Kasım 2016 tarihinde iPhone 7 satışlarının başlayacağını duyurmuştu. Bugün itibariyle BİM mağazalarında iPhone satışları başlayacak. Piyasa fiyatının 250 TL altında satışa sunulacak olması, BİM mağazalarında uzun kuyruklar oluşturabilir.
BİM Aktüel iPhone 7 Kampanyası Bugün Başlıyor! iPhone Kuyruğu Olabilir

Düzenli olarak yayınlanan BİM Aktüel, 18 Kasım 2016 tarihinde BİM mağazalarında iPhone 7 satışlarının başlayacağını ve satış ücreti olarak da piyasanın 250 TL altında olacağını duyurmuştu. Satışlar bugün BİM mağazalarında başlıyor.

Apple’ın yeni modeli olan iPhone 7, bugün BİM mağazalarında satışa sunulacak. Cuma günleri indirimli ürünlerini müşterilerine sunan BİM, Apple’ın yeni modellerinden olan iPhone 7’yi 18 Kasım cuma günü yani bugün itibariyle satışa başlıyor.

Apple Store’larda 32 GB’lık versiyonu 3.249 TL fiyattan satılan iPhone 7, BİM’de 250 TL’lik indirimle 2.999 TL’ye satılacak. Stoklarla sınırlı olacağı tahmin edilen telefon, 1 yıl Apple ve 1 yıl firma garantili. BİM , iPhone 7’si almak için erken saatlerde BİM önünde beklemeniz gerekebilir. Hatta BİM çalışanlarından bir gün önce bilgi alıp, o şubeye iPhone 7 gelip gelmeyeceğini öğrenebilirsiniz.

İndirim mağazacılık alanında faaliyet gösteren BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.’nin yüzde 69’u halka açık. BİM’de, Mustafa Latif Topbaş’ın yüzde 15,78, Ahmet Afif Topbaş’ın yüzde 9,02, Abdulrahman El Khereiji’ın ise yüzde 3,50 hissesi bulunuyor. Kalan hisse ise 5 kişi arasında dağılıyor.

iPhone 7 Özellikleri

Söze tasarımdan başlayacak olursak; iPhone 7 tasarım noktasında radikal bir değişim sunmuyor. Apple, iPhone 6 modelinden bu yana sürdürdüğü tasarım anlayışını genel hatlarıyla yeni iPhone’da da koruyor. Ancak tasarımda radikal farklılıklar da yok değil.

Daha önceki iPhone modellerinde tasarımı olumsuz etkileyen anten şeritleri iPhone 7’de kasanın alt ve üst bölümüne yuvarlatılarak konumlandırılmış. Arka bölümdeki anten şeritlerinin azaltılması sayesinde telefonun arka bölümünün daha sade ve göze hoş gelen bir görünüme kavuştuğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Yeni iPhone’da tasarım noktasında dikkat çeken bir diğer nokta ise 3.5 mm kulaklık girişinin telefondan kaldırılması oldu.

Kulaklık girişini yeni iPhone modellerinde kullanmayan Apple, bunun yerine telefonlara ikinci bir hoparlör çıkışı yerleştirmiş. Bu gelişme ile birlikte iPhone 7 artık stereo kalitesinde ses deneyimi sunacak. Yeni iPhone’de ses ve veri akışı Lightning portu üzerinden sağlanacak. Apple ayrıca 3.5 mm kulaklık girişine sahip kulaklıklar için de kutu içerisinde bir dönüştürücüye yer verecek.

bim-aktuel-iphone-7

Ekran
Apple iki nesildir sürdürdüğü 4.7 inç büyüklüğünde ve 750 x 1334 piksel çözünürlüklü ekranı iPhone 7 modelinde kullanmaya devam ediyor. IPS LCD tabanlı ekran inç başına 326 piksel yoğunluğu sunuyor. Telefonda yer alan ekranın basınca duyarlı olduğunu belirtelim.

Apple yeni iPhone’da her ne kadar ekran boyutu ve çözünürlük seviyesini artırmasa da, görüntü kalitesinde önemli iyileştirmeler sağlamış görünüyor. 9.7 inçlik iPad Pro’nun ekran noktasında sağladığı gelişimin benzerini bu defa yeni iPhone’da görüyoruz.

9.7 inçlik iPad Pro, Apple’ın ürünlerinde kullandığı en gelişmiş ekrana sahip. iPhone 7 yeni nesil ekran teknoloji sayesinde daha geniş yelpazede daha iyi bir renk kalitesi ve %25 oranında daha fazla parlaklık sunuyor.

Donanım
iPhone 7’ye dört çekirdekli Apple 10 Fusion işlemcisi güç veriyor. 16 nm üretim sürecine sahip dört çekirdekli işlemci ilk gelen bilgilere göre yoğun iş gücü altında 2.4 GHz hıza erişebilecek. Apple’a göre yeni işlemci selefine göre CPU tarafından %40, GPU tarafından ise %50 daha güçlü. Yeni iPhone ile birlikte nihayet depolama tarafında önemli bir gelişme oldu.. Artık 16 GB’lık iPhone modellerini görmeyeceğiz. Giriş modelde 32 GB dahili depolama kullanılacak. Telefonun diğer depolama seçenekleri 128 GB/256 GB şeklinde olacak. RAM tarafından ise bir artış yaşanmadı ve 2 GB RAM kullanımı sürdürüldü.

Kamera
iPhone 6s’ten iPhone 7 modeline geçişte kamera tarafında önemli bir yükseltmenin yaşandığını söyleyebiliriz. iPhone 7 selefi gibi 12 megapiksel çözünürlüklü bir kameraya sahip. Daha büyük bir sensörün yer verildiği yeni iPhone artık OIS özelliğini donanımsal anlamda destekliyor. OIS desteği sayesinde iPhone 7 ile çekilecek görüntülerde kayma ve bozulmalarının önemli ölçüde önüne geçilecek.Yorum Yap