20 Kasım 2016

Yunus Ünlü

BİMER 15 Temmuz Sonrası Başvuru Yağmuruna Tutuldu

20/11/2016 - 10:58

BİMER başvuru işlemleri 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yoğun talep görüyor. FETÖ ile ilgili şikayetler konusunda adeta mesaj yağmuruna tutulan BİMER, başvurulara kısa sürede cevap veriyor. 2016 yılında BİMER başvurusu yapanların sayısı 1.5 milyonu geride bıraktı.
BİMER 15 Temmuz Sonrası Başvuru Yağmuruna Tutuldu

15 Temmuz sonrasında BİMER’e yaklaşık 120 bin civarında başvuru yapıldı. 2016 yılı içerisinde yapılan toplam başvuru sayısı ise yaklaşık 1 milyon 500 bine ulaştı.

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) vatandaşlardan gelen görüş, istek, ihbar ve bilgi edinme talepleri gibi çeşitli beklentilere yanıt verme amacıyla kurulmuş önemli bir platformdur. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında BİMER üzerinden yaklaşık 120 bin civarında başvuru yapılmıştır.

15 Temmuz sonrasında haksız açığa alındığını düşünen ya da ihraç sürecine itiraz etmek isteyen vatandaşların başvuruları BİMER üzerinden kabul edilmektedir. BİMER üzerinden alınan talepler değerlendirilerek muhataplarına süreç hakkında geri dönüşte bulunulmaktadır.

BİMER HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) başvuru ve sorgulama işlemleri internet üzerinden tüm vatandaşların kullanımına açıktır. Vatandaşlar bu platform aracılığı ile devlet birimleri ile iletişime geçme şansı yakalamaktadır. Günümüzde ülkemizin modern taraflarını yansıtan en güzel örneklerden bir tanesi BİMER’dir.

İnternet aracılığı ile BİMER başvuru ve sorgulama ekranı üzerinden gönderilen vatandaşların istek, öner ve şikâyet bildirimlerine ilgili devlet birimleri tarafından en geç 30 iş günü içerisinde geri dönüş sağlanmaktadır. Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapılan talepler ise en geç 15 iş günü içerisinde geri dönüş yapılmaktadır.

Yapılan yeni değişiklikle birlikte BİMER müracaatları için E-devlet platformunu da kullanabilirsiniz. BİMER ile E-devlet portalının entegre edilmesi sayesinde vatandaşların işlemlerini yapması daha da kolay hale gelmiştir.

BİMER’e getirilen son güvenlik eklentileri ile hesabınız vereceğiniz cep numarası ile sadece sizin kullanımınız için uyarlanmıştır. Önceki yıllarda yaşanan hesabınızın sizden habersiz olarak kullanılması gibi istem dışı eylemlerin önüne set çekilmiştir.Yorum Yap