1 Aralık 2016

Yunus Ünlü

Binali Yıldırım: Ekonomide Tedbirimizi Aldık

01/12/2016 - 18:29

AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım’ın gündeminde ekonomi ve muhalefet partisi vardı. Başbakan Yıldırım, "Küresel piyasalardaki hareketler ve kurlardaki oynaklık konusunda tedbirliyiz" açıklamasında bulundu.
Binali Yıldırım: Ekonomide Tedbirimizi Aldık

Başbakan Binali Yıldırım, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Toplantısı’nda ekonomi ağırlıklı bir açıklama yaptı. Küresel piyasalar ve kurlardaki hareketlilik konusunda gerekli tedbirleri aldıklarını söyleyen Başbakan, Muhalefetin eleştirilerine de yanıt verdi.

Gezi olayları ve 15 Temmuz hain darbe girişimini hatırlatan Başbakan Yıldırım, vatandaşların desteği ile yaşanan ekonomik sorunların da üstesinden gelineceğini ifade etti. Yapılandırma süreci ile birlikte borçlarını ödeyen vatandaşın toplamda 112 milyar TL civarında bir paranın devletin kasasına girmek üzere olduğunu söyleyen Başbakan, ekonomi konusundaki eleştirilere felaket tellalları korosu benzetmesinde bulundu.

Merkez Bankası net döviz rezervlerinde herhangi bir azalmanın söz konusu olmadığını ifade eden Başbakan, “Planları proaktif yaklaşımla en kötü senaryoya karşı yaptık. Üzerinde ekonomik yaptırımlarla oyun oynanan eski Türkiye senaryoları tarihin çöplüğüne atılmıştır.” dedi.

MUHALEFET FELAKET TELLALLIĞINI BIRAKSIN

Başbakan Yıldırım’ın gündeminde olan konulardan bir tanesi de muhalefetin ekonomiye ilişkin eleştirileriydi. Başbakan muhalefete ilişkin açıklamalarda bulundu, “Ana muhalefet felaket tellallığı yapmayı, döviz üzerinden siyasi rant kazanmayı bir kenara bıraksın, ekonomik verilere ve dünyaya baksınlar. Türkiye maliyesi sağlam, bankacılık sektörümüz Avrupa’daki oranların üzerinde. Bütün ülkeler, değer kaybetti. Bir tek İngiltere kaybetmedi. İngiltere’de önce değer kaybetti. Onun dışındaki bütün paralar Amerikan Doları karşısında 8 Kasım’dan bugüne kadar yüzde 3 ila 10 arasında değer kaybetti.”

SÖZLEŞMELERDE TL DÖNEMİ
Kamu alım, danışmanlık hizmet ve mal alım ihaleleri yönetmeliklerinde yapılan değişiklikle, TL’yi güçlendiren düzenlemeler dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği ifade edilen açıklamada devlete verilecek olan tekliflerin ve teminatların bundan sonra sadece TL üzerinden gerçekleştirileceği ifade edildi. Söz konusu değişiklikle, yüklenicilerin kamu ihalelerine girebilmek için dolarlarını bozdurmaları ve hak ediş ödemelerini yalnızca TL cinsinden alabilmeleri mümkün olacak. Böylece, devletin dolar-euro üzerinden yaptığı sözleşmeler TL ile ödenebilecek.Yorum Yap