7 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Bira İçin Boru Hattı!

07/05/2016 - 13:44

Bira İçin Boru Hattı!

Belçika’nın ilk ‘bira boru hattı’ hizmete giriyor

Belçika’nın Brugge kentinde hayata geçirilen projede, yaklaşık 4 yıllık çalışmanın sonuna geliniyor. Oldukça dikkat çekici olan proje, Belçika’nın Brugge kentinde yaklaşık 500 yıldır bira üreten bir firmaya ait. Ürettiği biraları, bira kamyonları ile dağıtan şirket yaklaşık 500 kamyon ile dağıtıma çıktığında hem trafiği zora sokuyor hem de sevkiyatlar yavaşlıyordu. De Halve Maan isimli bira şirketinin bulduğu çözüm ise oldukça yaratıcı ve etkileyici. Fabrikanın sahibi olan Xavier Vanneste yaptığı açıklamaya göre, şehirdeki bir altyapı çalışmasını görünce aklına “bira boru hattı” fikri geliyor. Belçika’nın ilk bira boru hattı için 4 yıl önce çalışmaları başlatan Xavier Vanneste, hem kendisi hem de bölge halkı ve Belçika adına bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

2 hafta sonra hayata geçmesi beklenen bira boru hattı ile yaklaşık 500 bira kamyonu artık trafiğe çıkmayacak. Kamyonların trafikte karışıklığa neden olmayacak olması da vatandaşları sevindiren bir diğer gelişme. Dev proje kapsamında De Halve Maan şirketinden şehrin 3 kilometre dışına kadar dağıtım yapmasını sağlayacak bira tünelleri inşa ediliyor. İnşa edilen bira boru hattı ile fabrikada üretilen bira 15 dakika içerisinde dağıtılabilecek. Ayrıca, sistem saatte 20 kilometre hızla 5 bin 678 litre bira taşıma kapasitesine sahip.

Şu ana kadar yaklaşık 4.5 milyon Euro yatırım yapılan projeye, bölge halkı destek olmak amacıyla 300 bin euroluk erken kayıt bedeli ödedi. Sistemin hayata geçmesiyle birlikte, abone olan vatandaşlar evlerinin musluğundan bira akmasını sağlayabilecek. Brugge halkının bu hizmetten yararlanabilmesi için sadece 2 hafta daha beklemesi gerekiyor. Buna benzer sistemler yılın belli dönemlerinde Danimarka’nın Randers kenti ile Almanya’nın Münih kentinde kullanılıyor.Yorum Yap