11 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Bitkiler Reçeteye Giriyor!

11/09/2016 - 3:40

Bitkiler Reçeteye Giriyor!

Bitkisel tedavi yöntemlerine başvuranların sayısı arttıkça, bitkilerin tıp alanındaki yeri de genişledi. Sağlık Bakanlığı, bitkiler için önemli bir adım atarak artık reçetelerde bitkilerin de yer alabileceğini açıkladı. Fakat her bitki reçetede yazılamayacak ve her doktor bitkileri kafasına göre reçetede yer veremeyecek.

Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda attığı adım ise oldukça sağlam. Çünkü sadece bitkiler hakkında bilgi sahibi olan ve bunun eğitimini almış, sertifikaya sahip doktorlar bitki için reçete yazabilecek. Fitoterapi eğitimi olarak adlandırılan eğitim kapsamında programı başarıyla tamamlayan kişiler, artık çörek otu, defne yaprağı gibi bazı bitkiler için reçetede tavsiyede bulunarak yazabilecek. Son yıllarda eczanelere de yoğun şekilde giren şifalı bitkiler, her geçen gün daha fazla dikkatini ve ilgisini çektiği için böyle bir yönteme gidildiği düşünülüyor.

Sadece Ruhsatlı Bitkiler!
Reçetelerde yer alacak bitkiler ise oldukça sınırlı. Henüz ilk kez reçeteye girecek olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı yanlış bir adım atmak istemiyor. Faydası kanıtlanmış, yan etkisi bulunmayan bitkilerden bazılarını bu kapsama öncelikli olan Sağlık Bakanlığı, şuan için sadece ruhsatlı bitkilerin yazılmasına imkan tanıyor. Zaman içerisinde ruhsatlı bitki sayısının artmasına ise kesin gözle bakılıyor. Bu konuda önümüzdeki zaman diliminde mutlaka bitkisel ürün sunan firmalar girişimlerini arttıracaktır.

Bitkisel tedavilere başvuranların sayısının artması üzerine böyle bir girişimin olması ile birlikte Türkiye’de Fitoterapi Eğitimi almak isteyenlerin sayısı ise her geçen gün artıyor. Şuan için ilk açıklanan rakamlarda saece 120 kişinin bu sertifikaya sahip olduğu belirtilirken, talebin ise daha yüksek olduğu, buna göre ilerleyen programlarda talep eden ve programı başarı ile tamamlayan herkes Fitoterapi sertifikasına sahip olabilecek.

Fitoterapi eğitimine katılım sağlamak için gerekli tek kriter, hekimlik sertifikasına sahip olmak. Eğitimlerin devamlı aktif şekilde olacağı belirtilirken, talebin, kontenjanın çok üzerinde olduğu da aktarıldı.Yorum Yap