1 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Bomba Üretim Merkezi İmha Edildi!

01/05/2016 - 16:51

Bomba Üretim Merkezi İmha Edildi!

Suriye’nin kuzey batısında Halep’e bağlı Azez ilçesinde bulunan DAbık isimli bir kasabada IŞİD’e ait “Patlayıcı Madde Üretimi ve Patlayıcı Araç Hazırlama Merkezi” olarak kullanıldığı tespit edilen bina silahlı İHA’lar tarafından imha edildi. Askeri kaynaklardan gelen bilgiye göre, bölgede yapılan incelemeler sonucu alınan istihbarat doğrultusunda, DEAŞ teröristlerinin Azez ilçesine bağlı bir kasabada, çeşitli saldırılarda kullanılmak üzere kullanılan bombalar için bir merkez kurduğu öğrenildi. Elde edilen bu bilgi Koalisyon Harekat Merkezi ile paylaşılarak operasyon için çalışmalar başlatıldı. Türkiye’nin, Suriye sınırında Rusya ile yaşadığı uçak krizinden sonra, Türk uçaklarının sınır ötesi operasyon yapması riskli görülüyor. Bu sebeple Koalisyon güçleriyle ortak harekat ediliyor.

Koalisyon Merkezi’nin hedef binanın koordinatlarını tespit etmesinin ardından İncirlik Üssü’nden havalanan silahlı MQ-1 modeli İnsansız Hava Aracı (İHA), bomba üretim merkezi olarak kullanılan binayı tam isabetle vurdu. Başarılı geçen ilk saldırıdan sonra ikinci bir MQ-1 model İHA gönderilerek hedef bina tekrar vuruldu. Yapılan incelemeler sonucunda iki kez silahlı İHA’lar tarafından vurulan binanın tamamen imha edildiği belirtildi.

Binanın, iki kez saldırıya maruz kaldıktan sonra içerisinde bulunan ve bomba yapımında kullanılan patlayıcı maddelerin birkaç kez patlaması sebebiyle tamamen çöktüğü gözlendi. Yapılan incelemeler ve görüntülerden elde edilen verilere göre, bina çevresinde bulunan 2 DEAŞ teröristinin öldüğü ve bina içerisinde kaldığı bilinen çok sayıda teröristin binayla birlikte imha edildiği öğrenildi. Ancak, saldırıda etkisiz hale getirilen terörist sayısının net rakamlarına henüz ulaşılamadı.Yorum Yap