21 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Borsada Para Kazanmak! Piyasalardaki Hareketlilik Hisseleri Etkiledi

21/11/2016 - 18:01

Borsada para kazanmak artık çok daha zor. Piyasalardaki artan dalgalanmalar pek çok hisseyi olumsuz etkiliyor. Piyasalarda yaşanan hareketlilik borsa ve döviz yatırımcısını sevindirdi. Donald Trump’ın ABD başkanı olarak izleyeceği ekonomi politikalarına ilişkin beklentiler küresel hisse senedi piyasalarındaki volatiliteyi artırdı.
Borsada Para Kazanmak! Piyasalardaki Hareketlilik Hisseleri Etkiledi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanlık seçimlerinden Donald Trump’ın sürpriz zaferi sonrasında piyasalarda gözlemlenen tedirginlik borsa ve döviz yatırımcısına kazandırdı. Donald Trump’ın ABD başkanı olarak izleyeceği ekonomi politikalarına ilişkin beklentiler küresel hisse senedi piyasalarındaki volatiliteyi artırdı.

Donald Trump’ın başkan olarak seçilmesi sonrasında açıklama yapan Fed Başkanı Yellen aralık ayı içerisinde faiz artırımı yapılacağına dair işaret verdi. Bu gelişmeler sonrasında ABD 10 yıllın tahvil faizleri yüzde 2,3548 ile Aralık 2015’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi ise geçen haftayı yüzde 0,62’lik kazançla 75. 638, 96 puandan kapattı.

BORSA İSTANBUL’UN EN ÇOK KAZANDIRANI VAKIF FİNANSAL KİRALAMA

Borsa İstanbul’da haftanın en çok kazandıran hisse senedi Vakıf Finansal Kiralama oldu. Vakıf Finansal Kiralama’nın şirket hisseleri yüzde 34,73 değer kazandı. Bu artışı yüzde 19,55’le Dagi Yatırım Holding ve yüzde 18,87’lik yükselişle de Atlantis Yatırım Holding takip etti.

BİZİM TOPTAN SATIŞ MAĞAZALARI DA KAYBETTİRDİ

Haftanın kapanışında en çok değer kaybeden hisse ise yaşanan yüzde 13,33’lük düşüş ile Euro Yatırım Holding ile Mega Polietilen Köpük oldu. Bu hisseleri yüzde 10,10’luk düşüş yaşayan Bizim Toptan Satış Mağazaları ve yüzde 9,28’lik azalışla Yeşil Yapı Endüstri takip etti.

BORSA İSTANBUL’DA EN DEĞERLİ ŞİRKET GARANTİ BANKASI

Borsa İstanbul’un en değerli şirketleri ise 32 milyar 34 milyon TL ile Garanti Bankası, 32 milyar 3 milyon 32 bin TL ile Koç Holding ve 31 milyar 520 milyon TL ile de Akbank şeklinde sıralamaya girdi.

YATIRIM FONLARI DEĞER KAZANDI BİREYSEL EMEKLİLİK FONLARI KAYBETTİRDİ

Bireysel Emeklilik fonları bu hafta yüzde 0,40 gerilerken yatırım fonları yüzde 0,17 değer kazandı. Kategorik olarak bakıldığında yatırım fonları içinde en fazla kazandıran fon sepeti fonları oldu.Yorum Yap