28 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Bursa’daki Saldırıa 23 Yaralı!

28/04/2016 - 13:29

Bursa’daki Saldırıa 23 Yaralı!

27 Nisan Çarşamba günü akşam saatlerinde meydana gelen canlı bomba saldırısı gündemi sarstı. Bursa’nın Osmangazi ilçesinde bulunan Ulu Cami’nin batı kapısı yakınında meydana gelen olay, saat 17:26’da gerçekleşti. Patlamanın 25 yaşlarında bir kadın canlı bomba tarafından yapıldığı, patlamada ölen tek kişinin de canlı bomba olduğu belirtildi. Kadın teröristin IŞİD militanı olabileceği üzerinde durulurken, son incelemelerden sonra bu olasılık yerini PKK terör örgütü üyesi olabileceği ihtimaline bıraktı. Patlamadan sonra 13 kişi yaralı olarak hastaneye kaldırılırken, saldırıdan etkilenerek tedavi gören vatandaşlarımızın toplam sayısının 23 olduğu bildirildi.

Alınan bilgilere göre 8 yaralı yatılı olarak tedavi edilirken 15 yaralı vatandaşımız da ayakta tedavi edildi. Yeni gelen bilgilere göre yaralanan vatandaşlarımızın isimleri de belli oldu. Olayda yaralanan vatandaşlarımızdan hayati tehlikesi olan, ciddi şekilde yaralanan bulunmuyor. Güvenlik güçleri canlı bomba saldırısından sonra geniş çaplı inceleme başlatırken, saldırıyla ilgisi olduğundan şüphelenilen 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltıların Bursa, Şanlıurfa, İstanbul ve Afyonkarahisar’da yapıldığı ve il dışında gözaltına alınanların Bursa’ya getirildiği belirtildi. Kadının PKK ile bağlantıları araştırılıyor.

Saldırıyı yapan canlı bombanın “Sultan” isimli bir kadın olduğu üzerinde duruluyor. Polisin incelemelerine göre canlı bomba Şanlıurfa’dan otobüsle Bursa’ya gelmiş. Otobüs biletinin ise, Sultan isimli bir kadın adına alındığı belirtiliyor.

ABD Uyardı

Canlı bomba eyleminden önce, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, “acil mesaj” başlığı ile Türkiye’deki ABD vatandaşlarını turizm bölgelerinde olası bir terör saldırısı olabileceği konusunda uyarmıştı. Bu uyarının ardından da Bursa Ulu Camii yakınında canlı bomba saldırısı gerçekleşti.

Ayağı Takılınca Faciadan Dönüldü

Hain saldırıyı Ulu Camii avlusunda gerçekleştirme niyetinde olan teröristin, patla anında 4 metre yakınında sadece 1 kişinin olması sebebiyle panikleyerek kendini patlattığı ya da ayağı takılıp düşünce üzerindeki bomba düzeneğinin tektiklendiği ihtimalleri üzerinde duruluyor. Her koşulda da büyük bir facianın eşiğinden dönülmüş oldu.Yorum Yap