7 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Can Dündar’a 5 Yıl!

07/05/2016 - 9:40

Can Dündar’a 5 Yıl!

Ünlü gazetece Can Dündar ve yine gazeteci meslektaşı Erdem Gül’e yargılandıkları davada mahkeme tarafından hapis cezası verildi. Davada en çok merak edilen konu Can Dündar ve Erdem Gül’ün vatana ihanet, askeri casusluk ve başka bir devlet ya da örgütle ilişkilerinin olup olmadığıydı. Mahkeme iki gazeteci hakkında böyle bir bulguya rastlanmadığını belirtirken, ceza kesme sebebi olarak “devletin gizli bilgilerini açıklamak” gösterildi. Tüm Türkiye’nin ve dış basının yakından takip ettiği davada, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kapalı yapılan duruşmada, savcı Evliya Çalışkan mütalaası okundu.

Mütalaanın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hatice Özay, mütalaaya katıldığını ancak sanıklara iddianamede yer alan casusluk suçundan da ceza verilmesi gerektiğini belirtti. Öte yandan MİT Müsteşarlığı avukatı Ümit Ulvi Canik, sanıkların cezalandırılmasını ve savcının talebi doğrultusunda “örgüte yardım” yönüyle dosyanın dava dosyasından ayrılmasını istedi.

Mahkemeye verilen arada Can Dündar’ın silahlı saldırıya maruz kalması, aradan sonra hem mahkeme heyeti hem de savcı Evliya Çalışkan tarafından kınandı ve geçmiş olsun dilekleri iletildi.

Mahkeme heyeti, sanıkların FETÖ/PDY ile ilgili kesin bir yargı hükmü bulunmadığını, MİT tırlarını durduran şahıslarla sanıkların bir ilişkilerinin olmadığını ve yine iddianamede yer alan başka bir devletle veya terör örgütüyle anlaşma olgusunun belirlenemediği belirtildi. Can Dündar ve Erdem Gül’e verilen cezanın sebebinin, “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak” olduğu belirtildi.

Can Dündar ile Erdem Gül’e, işlenen suça konu olan olayın önemi, hassasiyeti, ağırlığı ve yoğunluğu dikkate alınarak 7 yıl hapis cezası verildi. Ancak, sanıkların sabıka geçmişinin temiz olması ve cezanın geleceği üzerindeki olası etkiler dikkate alınarak 1/6 oranında indirim yapılarak, cezanın 5 yıl 10 aya düşürülmesine karar verildi. Ayrıca MİT Müsterşarlığı’na avukatlık ücreti olarak 3 bin 600 lira verilmesi kararlaştırıldı.Yorum Yap