9 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Cari Açık Azaldı!

09/09/2016 - 11:26

Cari Açık Azaldı!

Ödemeler dengesinde tablo değişti! Cari açık verilerini açıklayan TCMB, geçtiğimiz yıl ile kıyaslamada bulundu. Total cari açığın 28 milyar 931 milyon dolar olarak açıklanmasının yanı sıra, 523 milyon dolarlık bir azalmanın gerçekleştiği vurgulandı. Aradaki azalan farkın geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile kıyaslandığı belirtilirken, daha önce 3 Milyar 125 Milyon dolar olarak belirtilen geçtiğimiz yıl aynı ayın değeri, 2 Milyar 602 milyon dolara düştü.

Ödemeler dengesinin yanı sıra hizmetler dengesine dair rakamları da sunan Merkez Bankası’nın verilerine bakıldığında, ödemelerdeki başarının hizmetlerde sağlanamadığı dikkat çekiyor. Hizmetler dengesinde 1 milyar 659 milyon dolar fark, ödemeler dengesindeki azalmayı kısıtlayan etken olarak görülüyor.

Banka ve yatırımlar açısından bakıldığında ise borç miktarında artışın yaşandığı görülüyor. Bankalar tahvil ve bono ihracında 36 Milyon dolar borç işleminde yer alırken, yurt içinden yurt dışına varlıklarda 3 Milyarlık artış görülüyor. Yurdışındaki bankaların Türkiye içerisinde bulunan bankalardaki mevduat hesaplarında ise toplamda azalış olduğu saptandı. Bu azalışa dair verilen rakamlar 47 Milyon dolar seviyesinde olduğu bildirildi.Yorum Yap