24 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

CERN’de Veriler Erişime Açıldı!

24/04/2016 - 0:56

CERN’de Veriler Erişime Açıldı!

Dünyanın en büyük fizik çalışmalarının yapıldığı CERN deneylerine ait veriler erişime açıldı. İsviçre’deki CERN’de yapılan deneyler ile Tanrı Parçacığı, Anti Madde gibi isimlerle bilinen Higgs Bozonu’nun bulunması hedefleniyor. 2008 yılında devreye sokulan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, yerin 100 metre aşağısında ve 27 kilometre uzunluğa sahip.

Büyük Hadron Çarpıştrıcısı ile mikro boyutlarda kara delikler ve solucan delikleri oluşturulmaya çalışılıyor. Öte yandan yapılan deneylerde oldukça küçük boyutlarda evrenin oluşumu, başlangıcı olarak kabul edilen Big Bang patlaması da tekrar edilerek elde edilen veriler ışığında çeşitli sorulara cevap aranıyor. Evrenin oluşumunu, anti maddeyi ve birçok fiziksel tartışmayı cevaplandırmak amacıyla yürütülen deneyler, dünya çapında bu konularla ilgili olsun olmasın milyonlarca insan tarafından merak ediliyor.

Yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam ederken Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ve CERN deneylerine ait tüm veriler erişime açıldı. Toplam boyutu 300 Terabayt olan veriler arasında en basit deneylerden en önemli deneylere kadar birçok veriye erişebiliyorsunuz. Ancak meraklı olanlar için bir de kötü sürpriz bulunuyor. Verilere ulaşabilmeniz için bilgisayarınızda Scientific Linux 6 işletim sisteminin kurulu olması gerekiyor. Yine de meraklısı için bu, o kadar da sorun değil.

Verilere Nereden ve Nasıl Ulaşırım?

Sunulan verilere ulaşabilmek için bilgisayarınıza CMSSW, yani CMS yazılımını indirmeniz gerekiyor. Programı indirip kurduktan sonra hem yayımlanan verilere hem de sanal bir makineye sahip olacaksınız. Bu adımları uygulayarak dünyaca ünlü bilim insanlarının çalışmalarını, koltuğunuzda çayınız kahveniz ile inceleyebilirsiniz.

 Yorum Yap