30 Kasım 2016

Yunus Ünlü

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: 18 Adada Yunan Bayrağı Dalgalanıyor

30/11/2016 - 21:08

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeminde Ege’deki 18 ada, Şangay İşbirliği Örgütü, şehit ve gazilere yardım konusu dikkat çeken başlıklardı. Ege Denizi’ndeki 18 adamızda Yunanistan Bayrağı dalgalandığını iddia eden CHP lideri, Başbakan Yıldırım’a adaları geri alıp almayacağını sordu.
CHP Lideri Kılıçdaroğlu: 18 Adada Yunan Bayrağı Dalgalanıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, Yunanistan’ın 18 adada kendi bayrağını dalgalandırdığını iddia ederek Başbakan’dan konuya ilişkin cevap istedi.

Kılıçdaroğlu’nun gündeminde olan diğer konular ise Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), şehit ve gazilere yapılan yardım oldu.

ŞEHİTLER ARASINDA AYRIM OLMAZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında şehit düşen vatandaşlar ile vatani görevi esnasında şehit düşen asker ve polis arasında bir ayrım olmaması gerektiğini ifade etti. Şehitler arasında ayrım yapılmasının “ihanet “ olacağını ifade eden CHP Genel Başkanı, “Şehit anneleri arasında fark var mıdır?” diyerek eleştiri yaptı.

Kılıçdaroğlu, açıklamasına şu şekilde devam etti; “Bedelliden elde edilecek geziler şehit ve gazi ailelerine verilecek dediler, 1 kuruşunu bile vermediler. Havuz gazetesi ve yazarları tek satır yazmadılar. Parayla yazıyorlar, vicdanla değil. Parayla yazı yazıyorsan sen adam değilsin, gazeteci değilsin. Şehit ve gazi ailelerine iş verilecek dediler, şehit ailelerine öteden beri veriyorlardı. Gazi ailelerini bırakın gaziye bile iş vermediler. Beni ziyarete geldi diye gaziyi işten çıkardılar. Bunlarda din de yok, iman da yok, ahlak da yok. “Gazilik sektör” oldu dediler. O askerin nasıl gazi olduğunu biliyor musun, hangi şartlarda o görevi yaptığını biliyor musun? Ankara’da iktidar olanlar kendi çocuklarını o dağlara, tepelere gönderiyor mu, göndermiyorlar. Yandaşları “Şehit ailelerine 450 bin lira tazminat, gazilere 6 bin lira aylık veriliyor” diyor. Yok, öyle bir şey. Terörle mücadelede şehit ailesine 87 bin lira. 15 Temmuz şehidi ailesine 121 bin lira. Bu ayrıcalık değil midir, şehit şehittir. Sayın Binali Yıldırım sana soruyorum, dağın tepesinde şehit olan kimin şehidi? KHK’da da ayrıcalık yaptılar. Terör örgütleriyle mücadele ederken şehit olanlara tanınmayan hak 15 Temmuz gecesi şehit olanlara tanındı. Sayın Yıldırım’a soruyorum; bu kararnameyi imzalarken vicdanın neredeydi, elin titremedi mi? Şehitler arası ayrım yapmak ihanettir. Derik Kaymakamı’nın çocukları 15 Temmuz şehitlerine sağlananların imkânlarından yararlanamayacak. AKP’nin Özalp Başkan Yardımcısı da.” Sözlerine devam eden CHP lideri, şehitler ve gaziler arasında ayrım olmamasına dair bir kanun taslağı hazırladıklarını ve hükümet kanadından destek beklediğini ifade etti.

ŞANGAY ARTIK 5 DEĞİL 6 ÜYEYE SAHİP

Geçen hafta en çok konuşulan konular arasında yer alan Şangay İşbirliği Örgütü ya da Şangay Beşlisi olarak ifade edilen ittifak konusunda açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye demokrasisini geliştiren bir ülkedir. Şangay Beşlisi diyorlar, bunlar onu da bilmiyor. Şangay Altılısı oldu. Özbekistan da üye oldu, altılı oldu. Bunlar onu bile bilmiyor. Dış politikayı bilmiyorlar, ülkeyi nasıl yöneteceklerini bilmiyorlar. Türkiye süratle bir batağın içine gidiyor.” dedi.

18 ADADA YUNANİSTAN BAYRAĞI DALGALANIYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeminde yer alan bir diğer önemli konu da Yunanistan Bayrağı dalgalandığı iddia edilen Ege Denizi’ndeki 18 ada oldu. CHP lideri konuya ilişkin açıklama yaparken muhatabındaki isim Başbakan Binali Yıldırım oldu. CHP liderinin ifadeleri şu şekildeydi; “Ege’de egemenliği açıkça Yunanistan’a verilmemiş 18 ada var. 18 adada Yunanistan Bayrağı dalgalanıyor. Bize ait adalar. Yunanistan Bayrağı var.

Yunanistan işgal etmiş vaziyette. Bunların dilinden milliyetçilik düşmüyor. Lozan diyorlar, ’18 adayı kaybettik’ diyorlar. Binali Yıldırım Bey’e soruyorum, 18 adayı geri alacak mısın, almayacak mısın? Milliyetçi misin değil misin?”Yorum Yap