4 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Çin İle 3 İmza Birden!

04/09/2016 - 11:20

Çin İle 3 İmza Birden!

Bu yıl Çin’de düzenlenen G20 zirvesi, önemli anlaşmaları da beraberinde getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Zirvesinde Çin ile üç ayrı konuda anlaşmaya varıldığını bildirdi. Anlaşma kapsamında enerji ön plana çıkarken, Nükleer enerji, kömür ve bitki sağlığı üzerine çeşitli birliktelik sağlandı. Üç imzanın detayları ise dikkat çekici.

Çin Başkanı Şi Cinping ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ikili görüşmesinde atılan adımlar, önemli bulundu. Toplamda bir saate yakın bir görüşme yapan iki devlet başkanı, ticaret ve yatırım konularına ilişkin detaylı görüşmelerde bulundu. Toplantıdan sonra iki ülke açısından da olumlu olabilecek imzalar olduğuna vurgu yapıldı.

Şi Cinping: İlişkilerimiz Daha da Kuvvetlenecek!
Çin’in devlet başkanı Şi Cinping, toplantıda atılan imzaların ardından iki ülke arasındaki ilişkilere dikkat çekerek, bu tür imzalar iki ülke arasında birleştierici güç olacak ve ilişkiler artarak devam gösterecek şeklinde yorumda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşleri de Şi Cinping’in söylediklerine paralel şekilde ilişkilerin kuvvetlendiğine yönelik oldu.

Üç farklı alanda imzanın atılmasının ardından detaylar da verildi. Yenilenebilir enerji ile birlikte kömür işbirliği ilk imza olurken, nükleer güvenlik ile ilgili imza da ikincisi oldu. Üçüncü ve son imza ise bitki sağlığı üzerine oldu. İki ülke arasında ithal edilen bitkilerin sağlığı ve kontrollerine dair bir sözleşme imzalandı.

Çin’in bu anlaşma sonrasında Türkiye’de çok daha farklı alanlarda da yatırımda bulunacağı, Türkiye’deki pazarın farkında olduklarını ve önemli projelerle gelebileceklerini bildirdiler.Yorum Yap