26 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Çin Uygurlara Eziyete Devam Ediyor! 10 Milyon Uygur Pasaportsuz Kaldı

26/11/2016 - 20:09

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Doğu Türkistan’daki uygulamaları tepki çekmeye devam ediyor. Demokrasi ile çelişen uygulamalarla gündeme gelen Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi, bu defa da 10 milyon Uygur’un pasaportuna el konulması ile konuşuluyor.
Çin Uygurlara Eziyete Devam Ediyor! 10 Milyon Uygur Pasaportsuz Kaldı

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi olarak ifade edilen Doğu Türkistan’dan gelen haberler endişe verici. Çin yönetimi 10 milyon Uygur’un pasaportuna güvenlik ve bürokratik işlemler gerekçesiyle el koydu. Çin hükümetinin birçok konuda ayrımcılık yaptığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde bu uygulamanın ne zaman kadar devam edeceği henüz bilinmiyor.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygurlar üzerindeki baskıcı yönetim anlayışı devam ediyor. Getirilen yeni düzenleme ile bölgede pasaport almak diğer eyaletlere göre daha zor hale getirildi. Sıradan insanları etkilemeyeceği iddia edilen düzenlemelerin uygulamada ise kişisel ya da hizmet pasaportu ayrımı olmadan pasaportların güvenlik birimlerine teslim edilmesi gerektiği belirtiliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü de Çin’in bu ayrımcı politikasını Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve Tibet’te uygulandığını onaylıyor.Yorum Yap