5 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Çin’den Apple’a Şok!

05/05/2016 - 2:04

Çin’den Apple’a Şok!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli teknoloji devi Apple, geçtiğimiz hafta 13 yıl sonra ilk kez zarar ettiğini açıklamıştı. Şirket hisselerinde ve satış verilerine dayalı mali tabloda giderek kötüleşen durum mahkemelere de yansıdı. Teknoloji devi Apple’ın, Çin’de açtığı “iPhone” isim davasında mahkeme Apple’ı haksız buldu. Böylelikle dev şirketin maddi kaybına bir de isim hakkı eklendi. Şirket hakkında birçok karamsar senaryo ve dedikodular ise kulaktan kulağa konuşulmaya başlandı.

Pekin Belediyesi Yüksek Halk Mahkemesi tarafından verilen kararda, Apple şirketinin “iPhone” ismini el çantası, telefon kılıfı ve pasaport kılıfı gibi deri ürünlerinde kullanan Çinli Şintong Tiendi şirketiyle yaşadığı marka anlaşmazlığı itirazını reddetti. Adeta 2016 yılında darbe üstüne darbe yiyen Apple bu kararın ardından çaresiz kaldı. Mahkeme verdiği kararda, Pekin merkezli olan Şintong şirketinin Çin’deki deri ürünlerinde “iPhone” ismini kullanabileceğini belirtti. Bu kararın sebebi olarak da, şirketin Apple’dan önce 2010 yılında “iPhone” ismini kendi üzerine tescil ettirmiş olması gösterildi.

Ayrıca Halk Mahkemesi’nin bu kararı vermesinde etkili olan bir diğer konu, Apple’ın tescil konusunda Şintong şirketinden önce başvuruda bulunduğunu ispatlayamamış olması. Şu an Çin’de ürettiği deri ürünlerini tescilli olarak “iPhone” ismiyle satışa sunan şirket, bu karardan sonra daha rahat bir şekilde satışlarına devam edebilecek.

Öte yandan, Apple’ın Çin’de süren isim hakkı sorunu sadece “iPhone” ile sınırlı değil. Teknoloji devi akıllı saat markası olan “iWatch”un ismini de Çin’li şirketlere kaptırmış durumda. Çinli şirketler tıpkı Şintong’un yaptığı gibi “iWatch” ve “iWatching” isimlerini kendi bünyelerine tescil ettirmiş durumda.Yorum Yap