3 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Cizre’ye 5 Milyarlık Yatırım!

03/09/2016 - 20:08

Cizre’ye 5 Milyarlık Yatırım!

Bir dönem PKK’nın yoğun şekilde mesken tuttuğu Cizre, düzenlenen operasyonlar eşliğinde PKK’dan arındırılmıştı. Fakat bu süreçte ciddi maddi kaybın yaşandığı bölgede bir çok ev ağır hasar almış durumda. Teröristlerin evlerin içerisinden geçit yaptıkları, sokaklara hendek kazmaları sonrasında yeni bir yapılanma yapılması beklenen Cizre’ye ilk adım atıldı.

Yatırım TOKİ’den!
Bölgenin yeniden yapılanması ve şehirleştirilmesi için girişimler TOKİ’nin önderliğinde olacak. Bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sözlü olarak yapılan açıklamada, TOKİ’nin Cizre’ye tam 5 Milyar liralık yatırım yapacağını bildirdi. Cizre’nin önümüzdeki aylardan itibaren yeni yapılanmaya geçmesi bekleniyor. Daha önce bu bölgede evi ve arazisi olanlar ise TOKİ ile çeşitli anlaşmalar yapabilecek.

Yapılanma Genişletilecek!

Cizre için yapılan yatırımlar sadece binalar için yapılmayacak. Cizre’ye yakın olarak bilinen Dicle barajına ilişkin de açıklama yapılırken, barajın yapılması ile birlikte bölgede su sıkıntısının da olmayacağı kaydedildi.

Yatırımı kapsayan kısmın bir bölümü de çiftçiye gidecek. 600 Milyon liralık bir kısmın Çiftçilere ayrıldığı belirtilirken, çiftçilere teşvik verilecek. Bölgenin yeniden kalkınması için harekete geçen hükümet, aynı zamanda Cizre yol yapımına da el atacak. Cizre tüm bu yatırımlar sonrasında farklı bir çehreye sahip olacak.Yorum Yap