4 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Çocuklarda Astım Tehlikesi!

04/05/2016 - 3:30

Çocuklarda Astım Tehlikesi!

Dünya Astım Günü kapsamında düzenlenen ve kronik solunum yolu hastalıklarını önleme konulu basın toplantısında, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Türk Toraks Derneği, Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği’nin katılımlarıyla gerçekleşti. Toplantıda verilen bilgilere göre astım hastalığı ve şikayetleri Türkiye’de giderek daha sık görülmeye başlıyor. İstatistiklere yansıyan rakamlar ise oldukça ciddi. Çünkü son verilere göre Türkiye’de şu an her 8 çocuktan biri astım hastası.

Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı Türkiye (GARD) Türkiye Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu, hasta ve doktorları yeni gelişmelerden ve son durumdan haberdar etmek, bilgilendirmek için birçok toplantı düzenlendiğini ve bu toplantılarda eğitim kitapları, video ve slayt gibi yardımcı öğelerle astım hastalığının her yönüyle anlatıldığını belirtti.

Türkiye’de giderek artan astım şikayetlerine karşı daha çok farkındalık uygulamalarının yapılması gerekiyor. Çocuklar için büyük risk oluşturan astıma karşı ailelerin yeterince bilgi sahibi olmaları şart. Bu konuda bir uzmandan yardım almaları çocukları için oldukça önem taşıyor. Akciğer içerisinde bulunan hava yollarında daralmaya sebep olan astım, kronik bir hastalık. Tamamen iyileşmek mümkün ancak bu da oldukça uzun bir zamana yayılıyor ve hastalıktan kurtulsanız bile yine de solunum yolu hastalıklarına karşı daha hassas hale geliyorsunuz. Çevreye ve kişiden kişiye değişen astım hastalığına sebep olabilecek faktörler bu iki konu üzerinden inceleniyor.

Dünyada şu an, yaklaşık 300 milyon astım hastasının bulunduğu, ülkemizde ise her 12-13 yetişkin ile her 7-8 çocuktan birinin astım hastası olduğu biliniyor. Ancak, dikkate alınması gereken asıl konu ise ülkemizde görülen astım hastası sayısının giderek artış göstermesi. Bu sebeple, astıma karşı nasıl korunulabileceği ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip olmak oldukça önemli.



Yorum Yap