10 Kasım 2016

Kadir Çalışkan

Cuma Hutbesi – Kelime-i Şehadet (11 Kasım Cuma)

10/11/2016 - 22:30

Cuma hutbesi 11 Kasım cuma günü Kelime-i Şehadet konusunu ele alacak. Hutbeye çıkacak binlerce imam, tüm Müslümanlara Kelime-i Şehadet ile ilgili bilgi verecek.
Cuma Hutbesi – Kelime-i Şehadet (11 Kasım Cuma)

Diyanet İşleri Başkanlığı, 11 Kasım cuma günü camilerde okunacak olan hutbe konusunu belirledi ve resmi internet adresinden yayınladı.

Diyanet özellikle son zamanlarda cuma hutbelerinin konularını belirlerken büyük titizlikle hareket ediyor. Milyonlarca Müslüman camilerde bir araya geliyor ve imamın ağzından çıkan kelimelere dikkat ediyor. Bu nedenle cuma günleri hutbede ele alınan konular sadece dini açıdan değil, halkın birlik ve beraberliği açısından da büyük önem arz ediyor. Bu haftada Diyanet İşleri Başkanlığı hutbe konusunu Kelime-i Şehadet olarak belirledi. Hutbede imamlar Kelime-i Şehadet ile ilgili konuşacak.

11 Kasım Cuma Hutbesi (Kelime-i Şehadet)

11 Kasım Tarihli Hutbeyi İndirmek İçin Tıklayınız

Kelime-i Şehadetin Anlam ve Önemi

Kelime-i şahadet her kula nasip olmaz. Kime nasip olduysa en büyük şeref, en büyük payedir. Kelime-i şahadet, cennetin anahtarıdır. İman esaslarının başıdır. Kendisine Kelime-i şahadet nasip olmayanın yaptığı her güzel iş boşa gider. Peygamber (a.s.) :”İman etmedikçe cennete giremezsiniz.” buyurur.

Müslüman olup kurtulmak isteyen kişi “Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden Abduhu ve rasülühü” derse İslam’a girmiş olur. Yani şu demektir: “Bilerek ve inanarak söylerim ki: Allah’tan başka ilah yoktur. Hz. Muhammed O’nun kulu ve rasülüdür.”

Muhammed (a.s.)’ın peygamberliğine inanmak, vahiy yoluyla gelen Allah’ın bütün emir ve yasaklarını kabul etmeyi gerektirir. Dilin söylediği şahadeti kalbin tasdiki gerekir. Bütün organların teslimiyeti şarttır.Yorum Yap