11 Kasım 2016

Kadir Çalışkan

Cuma Vakitleri Kış Saati Uygulamasına Takıldı

11/11/2016 - 10:16

Cuma saati bu hafta önceki haftalara göre daha çok merak ediliyor. Sebebi ise kış saati uygulaması ile birlikte cuma vakitleri değişecek mi soruların yükselmesi. En çok merak edilen şehirler ise Ankara ve İstanbul. Diyanet konu ile ilgili genelge yayınladı.
Cuma Vakitleri Kış Saati Uygulamasına Takıldı

11 Kasım tarihinde kılınacak cuma namazaı öncesinde kış saati uygulaması kafaları karıştırdı. Diyanet daha önce yaptığı açıklamada bu yıl kış saati uygulamasına geçilmeyeceğini ve bu nedenle namaz vakitlerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacağını belirtmişti.

Saatlerin yaz saati olarak kalması ile birlikte takvimlerde yer alan ezan vakitlerinde değişiklik yapıldığı belirtildi. Her il takviminde yazan ezan vaktine 1 saat eklenmesi gerekiyor. Bu durum 31 aralık tarihine kadar devam edecek. Bu nedenle cuma namazı için takvimlerde yazan vakit dikkate alınmamalı.

Diyanet Namaz Vakitleri Hakkında Genelge Yayınladı

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan ileri saat uygulaması genelgesi, 81 il müftülüğüne gönderildi.

Genelgede, Diyanet Takviminin ön yüzünde bulunan namaz vakitlerinin Bakanlar Kurulunun saatlerin geri alınması kararına göre yayına hazırlandığı ve basımının yapıldığı belirtilerek, Bakanlar Kurulunun yeni kararı uyarınca yaz saati uygulamasının yıl boyu sürdürülmesinin kararlaştırıldığı hatırlatıldı. Bu durumda, 30 Ekim-31 Aralık arasındaki günlerde, takvimlerde yer alan namaz vakitlerine bir saat eklenerek ezanların okutulması gerektiği bildirildi.

Öte yandan, Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, yaz saati uygulamasının devam etmesi dolayısıyla vatandaşların da bu duruma dikkat ederek Diyanet Takvimindeki namaz saatlerine bir saat eklemeleri uyarısında bulundu.
Resmi Gazete’de 8 Eylül de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla 30 Ekim Pazar günü 04.00’ten itibaren saatlerin bir saat ileri alınması uygulaması olan “kış saati” uygulaması kaldırılmıştı.

Diyanet Namaz Vakitleri İçin; http://www.diyanet.gov.tr/tr/namazvakitleriYorum Yap