27 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Cumhuriyet Altını Fiyatı 865 Lira Oldu!

27/09/2016 - 9:10

Cumhuriyet Altını Fiyatı 865 Lira Oldu!

Altına yatırım yapanlar bu hafta kâr etmeye devam ediyor. Haftanın ilk gününde gram altın fiyatının 128 liraya kadar yükselmesi, Cumhuriyet altını ve çeyrek altın fiyatlarının da yükselmesini tetikledi. Altına yatırım yaparak parasının değerini korumak ve yükseltmek isteyenler bu haftanın en kârlı çıkanları oldu. Bir süredir 125 lira bandında takılan fiyatların 128 liraya ulaşması, gram başına 3 lira kâr ettirirken, Cumhuriyet altını sahipleri ise 20 liraya yakın adet başına kâr konumuna geçti.

Cumhuriyet Altınına Talep Azaldı!
Altının bir çok türüne talep yoğun şekilde olurken, yatırımın önemli değerlerinden biri olan Cumhuriyet altını son zamanlar talep azlığı yaşıyor. Bunun en büyük nedeni, yüksek bütçeli yatırımcılara uygun bir altın türü olması. Tanesinin 865 liraya ulaştığı bu günlerde Cumhuriyet altını alabilmek pek kolay olmuyor. Yüksek rakamlı yatırım yapmak isteyenlerin tercihi olan altın yerine yatırımcılar genelde banka altın hesaplarına yöneldiği için bu yönde tercih yapanların sayısı azalmış görünüyor. Mermerli çarşı esnafı ise artık pek Cumhuriyet altını elinde bulundurmak istemediklerini, almak ve bozdurmak isteyenler için ise hızlı şekilde toptancı firmalardan tedarik edildiği söyleniyor.

Altın Fiyatları Yükselişte!
Altın fiyatlarındaki yükseliş ise son bir hafta içerisinde belirgin oranda kendini hissettiriyor. Ağustos ayındaki zirve rakamlarının ardından 125 liraya gerileyen fiyatlar, adeta 125 liraya çakılmış durumdaydı. Bu hafta ise kıpırdanma yaşanarak 3 liralık bir artış, Kapalı çarşı ve Mermerli çarşıyı hareketlendirdi. Düğünlerin azalması ise altın bozdurma işlemlerinin artmasına sebep olmuş durumda.Yorum Yap