31 Ekim 2016

Kadir Çalışkan

Cumhuriyet Gazetesi Kimin? Murat Sabuncu Gözaltına Alındı

31/10/2016 - 10:32

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile yazar Güray Öz'ün gözaltına alınması medyada geniş yer aldı. İki isim hakkındaki suçlama ise terör örgütü FETÖ ve PKK adına suç işlemek. Konu ile ilgili soruşturmalar devam ediyor.
Cumhuriyet Gazetesi Kimin? Murat Sabuncu Gözaltına Alındı

Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonlar gündemin ilk sırasında yer alıyor. Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile yazar Güray Öz gözaltına alındı. Suçlama: “PKK ve FETÖ’ye üye olmadan örgüt adına suç işlemek” Bu ağır ithamlar karşısında Sabuncu ve Öz hakkında verilecek karar merakla bekleniyor.

Cumhuriyet Gazetesi Operasyonların Odağında
1 Temmuz 2008 sabahı, iddia edilen Ergenekon örgütü soruşturması kapsamında İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün talimatıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün Terörle Mücadele Şubesi tarafından gazetenin yeni açılmış Ankara bürosu aranmış ve Ankara temsilcisi Mustafa Balbay da evinden gözaltına alınmıştır. Gazetenin Ankara bürosundaki arama sona ermiş; emniyet güçleri 2 dizüstü bilgisayar, 1 bilgisayar kasası ve Mustafa Balbay’a ait bazı belgelere, savcılığa teslim etmek üzere tutanak tutarak el koymuşlardır.

Gazetenin bir diğer köşe yazarı Erol Manisalı, 13 Nisan 2009 Pazartesi itibarıyla, yine Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Daha sonra mahkemeye sevk edilen Erol Manisalı, üç ay tutuklu kaldı ve sağlık sorunları nedeniyle tahliyesine karar verildi.

Okuyucuları tarafından CUMOK (Cumhuriyet Okurları) adında, bir sivil toplum hareketi kurulmuştur. 8 Mart 2015 tarihinde, gazetenin yeni genel yayın yönetmeni Can Dündar’ın girişimiyle sayfa düzeni ve tasarımında değişim yapıldı.

Cumhuriyet Gazetesi’nin Siyasi Görüşü Hep Tartışıldı
• 12 Mart döneminde İlhan Selçuk tutuklandı. Askerler Faruk Gürler-Muhsin Batur ve Cevdet Sunay-Faik Türün kanatlarıyla yönetimde farklı yöntemleri tartışırken gazete içinde de darbe oldu. Nadir Nadi çekildi. Okurların protestosuyla gazetenin tirajı 50 binlerin altına düştü. Sıkıyönetim devrinde gazete sıkı takipteydi. İlhan Selçuk 9 Mart 1971 darbe teşebbüsünü desteklediği gerekçesiyle Ziverbey köşkünde sorguya çekildi. Nadir Nadi yazarın eski yazılarını bastı. Cumhuriyet 1975’de toparlanmışken bu defa Milliyetçi Cephe’nin kışkırttığı ülkücülerle, ve gazeteyi boykot ettiren Dev-Yol’un muhalefetiyle karşılaştı. Tirajı tekrar 100 binlerden aşağı düştü. Dev-Yol daha sert çizgide Demokrat’ı çıkardı, Cumhuriyet’in bir kısım okurunu çekti.

• 12 Eylül darbesinde yine aynı kader. Önce askerleri destekledi, 1982 sonlarına doğru eleştiriye başladı. 12 Eylül 1980 nüshası birinci sayfa başlıkları: Parlamento ve hükümet feshedildi. Silahlı kuvvetler yönetime el koydu. Tüm yurtta sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı kondu. Parlamento üyelerinin dokunulmazlığı kaldırıldı. Bu dönemde gazetede Turgut Özal döneminin etkileriyle karışıklıklar çıktı. Nadir Nadi’nin vefatından sonra gazete iyice karıştı. Satış 30 binlere düştü.

• 7 Kasım seçimlerinde tarafsızdı. 7 Kasım 1983’deki birinci sayfa: ANAP kazandı, tek başına iktidar çoğunluğu Özal’da, HP ikinci, MDP üçüncü parti oldu, kesinleşen milletvekilleri ANAP 204, HP 107, MDP 70.

• 28 Şubat post modern darbesini destekledi. 90’larda SHP’yi destekledi. 1992’de yeni yönetim gazetenin başına geçti. 63 ve 71’deki sağ darbelerden sonra gazete içinde bu defa liberal bir darbe yapılmak istenmiş, bu da geri tepmişti. Cumhuriyet yine İlhan Selçuk’la eski çizgisine döndü.

• Gazete 2007’deki Cumhurbaşkanlığı seçimi için birçok tepki göstermiştir. “Tehlikenin farkında mısınız?” görseliyle büyük yankı uyandırmış olan gazete “Saatler 100 yıl geri alınıyor” sloganıyla da yola çıkarak birçok reklam girişiminde bulunmuştur.

• 29 Mayıs 2015 tarihinde, Can Dündar imzasıyla MİT Tır’larında ki silah görüntülerini manşetten duyurmuştur ve bu haberiyle büyük yankı uyandırmıştır.

• 2015 yılı itibariyle yönetim ve yazar kadrolarındaki değişikliklerle AK Parti karşıtlığının yanı sıra HDP’ye yakın bir görüş izlemektedir.Yorum Yap