1 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

D Vitamini Eksikliğine Dikkat

01/09/2016 - 18:29

D Vitamini Eksikliğine Dikkat

D vitamini, insan sağlığı için en önemli vitaminlerin başında gelir. Fosfor ve kalsiyumun vücudumuz açısından ne kadar faydalı olduğu, hemen herkes tarafından bilinen bir gerçek. D vitamini, dışardan hazır olarak aldığımız fosfor ve kalsiyumun işlenmesini sağlamakta; böylece vücudumuza doğrudan etkilerinin yanı sıra dolaylı yollardan da fayda sağlamaktadır.

D vitamini eksikliğine dikkat etmemeniz durumunda bir takım rahatsızlıklar ve hastalıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorunun önüne geçebilmek adına yeterli oranda D vitamini almanız şarttır. Gün içerisinde güneş ışığından 10-12 dakika arasında yararlandığınızda vücudunuzun D vitamini ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamış olursunuz. Buna rağmen dışardan çeşitli gıdalar yoluyla D vitamini almanız gerekmekte. Güneş ışığına fazla maruz kalmanın oluşturacağı olumsuz etkenler göz önüne alındığında bu süreyi uzatmamakta fayda olduğunu görüyoruz.

Uzmanlar, D vitamini eksikliğinde ortaya çıkabilecek hastalık ve rahatsızlıkları şu şekilde sıralıyor; kas ve kemik ağrıları, kas ve kemik zayıflığı, baş dönmesi, aşırı terleme ve baş ağrıları, halsizlik, mide bulantısı, kabızlık ya da ishal, soğuk algınlığı ve grip. Bu gibi hastalıkların yanı sıra D vitamini eksikliğinden kaynaklı psikolojik rahatsızlıklar üzerinde de durulabilir. Panik atak ve manik depresif, D vitamini eksikliğinden kaynaklı başlıca psikolojik rahatsızlıklardandır. D vitamini eksikliği bu gibi hastalıklara doğrudan etki etmese de bu hastalıkların etki düzeyini arttırıcı bir özelliğe sahiptir.

D vitamini eksikliğine dikkat etmeniz adına D vitamini açısından zengin besinler tüketmeniz şart. Peki, D vitamini açısından zengin besinler hangileri? Balık yağı, soya sütü, istiridye, yumurta, süt, yoğurt, peynir, patates ve mantar, D vitamini açısından en zengin besinler arasında yer almaktadır. Bu besinleri düzenli ve doğru bir biçimde tüketerek D vitamini eksikliğinden kaynaklanacak sorunların önüne geçebilir, böylece daha sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.Yorum Yap