15 Aralık 2015

Kadir Çalışkan

DAEŞ Muhtırası İmzalandı

15/12/2015 - 9:07

DAEŞ Muhtırası İmzalandı

Bağdat’da 3. Irak-İngiliz Ticaret Bakanları Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıyle ilgili detaylar Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısında verildi.

Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısında yapılan açıklamada, ileriki dönemde Irak ile İngiltere arasında istişarelerin devam etmesi yönünde kararların alınması yanında terör örgütü DAEŞ ile mücadelesinde Irak hükümetinin desteklenmesinin ve reformlar, ülkenin bütünlüğü, güvenliği ve istikrarının desteklenmesini gibi konuları da içeren mutabakat muhtırası imzalandığı belirtildi.

Yapılan açıklamada ayrıca, yatırım ve ticaretin desteklenmesi, elektrik, petrol, enerji, gaz, sağlık ve çevre konularında işbirliği, deneyimlerin alış verişi ile bankacılık ve finans sektörünün geliştirilmesi, Irak’taki Türk güçleri, Suriye krizi ve krizin siyasi yollarla çözülmesiyle oradaki savaşın sonlandırılmasının da görüşüldüğü kaydedildi.

3. Irak-İngiliz Ticaret Bakanları Toplantısı’nın açılışında konuşan Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi’nin, ülkesinin karşılıklı menfaat ve ortak çıkar esasları üzerine ticari ilişkileri geliştirmeye devam etmekte kararlı olduğunu belirttiği de ifade edildi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin daha önce Türkiye’yi ziyaretinde destek talep etmesi üzerine, Peşmerge ve yerel grupların eğitimi için bölgeye gönderilen Türk birliği 4 Aralık’ta nöbet değişimi gerçekleştirmiş ve 150 askerle yaklaşık 25 tank da bölgeye intikal etmişti.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, 10 Aralık’ta, Bağdat’ta Irak Başbakanı İbadi ile de görüşerek Türkiye’nin Musul’daki askeri varlığını ele almışlardı. İbadi’ye, Türkiye’nin Irak’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğu, terör örgütü DAEŞ ile mücadelesinde yanında olacağı aktarılmıştı.Yorum Yap