5 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Damar Tıkanıklığına Çözüm!

05/05/2016 - 13:59

Damar Tıkanıklığına Çözüm!

Özellikle yaşı ilerlemiş kişilerde görülen damar tıkanıklığı, polikliniklerde daha fazla şikayet nedeniyle müracatlara neden oluyor. Damar tıkanıklığına çözüm arayan kişiler hastanelere müracat ederken, çok sayıda kişi ise damar tıkanıklığı sorunu yaşadığının farkında değil. Özellikle el ve ayaklarda görülen damar tıkanıklıkları, hızlı şekilde belirti göstermektedir. Fakat bir çok kişi, durumun farkında olmaması nedeniyle tedavi görmüyor. Bunun faturası ise sonradan daha ağır olabiliyor. Damar tıkanıklığında tedavi görmeyen hastalar için ileri evrelerde hayati durum söz konusu.

Damar tıkanıklığı belirtileri oldukça belirgin şekilde olmaktadır. Ayak ve ellerde lokal yaralar meydana gelmesi, varislerin artması en belirgin özellikleridir. Bu durumlarda mutlaka doktora görünülmelidir. Durumu ciddiye almamak, işi daha da zorlaştıracaktır. Erken teşhisin önemi yine burada devreye giriyor.

Erken teşhis ederek çözüm bulmaya çalışan hastalar için ilaçlar etkili olabiliyor. Fakat geç teşhis veya müdahelelerde ise ameliyat kaçınılmaz duruma geliyor. Bu da damarların alınması ile gerçekleşiyor. Bu durum ileri evrelerde hastalara önerilmektedir. Bu durumu yaşamamak için ise bu konuda belirtilere vücudunuzda rastlıyorsanız müdahele etmenizdir.

Tedavi ise sadece yapılacak ameliyat veya kullanılacak ilaçlar ile değil. Aynı zamanda yaşantınızda damar tıkanıklığını ciddi derecede etkilemektedir. Damar tıkanıklığına iyi gelen besinlerin tüketimi, ve damar tıkanıklığına yol açan etkenleri ortadan kaldırmak, sağlığınıza kavuşmak için önemli rol oynar. Bunlar arasında damarları tıkayan en önemli madde, sigara olarak görülüyor. Ciddi derecede sigara kullanımı damar tıkanıklığının ilk tetikleyicisidir.

Bu tedavi döneminde hastalara spor yapması önerilirken, aynı zamanda lifli gıdaların tüketimi, omega 3, E vitamini gibi kaynaklar önemli etki etmektedir. Damar tıkanıklığının beslenme ve yaşam ile doğrudan etkili olması nedeniyle bu hususlara dikkat edilmesi önerilir.Yorum Yap