25 Kasım 2016

M. Negiz

Daron Acemoğlu Türkiye Ekonomisini Değerlendirdi

25/11/2016 - 14:13

Ekonomi alanında dünyaca tanınan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, ekonomik gidişatı düzeltmek için çok az vakit kaldığına işaret etti. Durumun aciliyetine dikkat çeken Acemoğlu, alınacak tedbirler konusunda çabuk hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.
Daron Acemoğlu Türkiye Ekonomisini Değerlendirdi

Dünyaca tanınan akademisyen, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ‘nde (MIT) görevli Prof. Dr. Daron Acemoğlu ekonomik gidişatı değerlendirdi ve politika yapıcıların acil olarak gereken tedbirleri almasını gerektiğine işaret etti.

Yayınlarından en çok alıntı yapılan ekonomistler arasında dünyada ilk 10 arasında yer alan Profesör Acemoğlu, ekonomiye yönelik uyarılarda bulundu. Siyasi kurumların ekonomi üzerindeki etkilerine dikkat çeken ünlü Profesör, akademik özgürlük, bağımsız yargı ve güçlü sivil toplum oluşturarak kaliteli bir büyümenin sağlanabileceğini ifade etti.

Ülkemizde yaygın olarak doğal kaynaklar ve tekel esaslı bir büyümenin olduğunu söyleyen Profesör Acemoğlu, bu şekildeki büyüme anlayışının insanlığa refah getirmediğini belirtti. Acemoğlu, fırsat eşitliği ve geliri tabana yayma fırsatı sunan ve yüksek verimliliğin sunan ekonomik ve siyasi bir yapılanma ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Acil Önlemler Alınmalı

Son 10 yıllık büyüme ortalamasının yüzde 3 olmasının yeterli olmadığını ve daha fazla büyümenin sağlanması gerekliliğini ifade eden ünlü akademisyen, verimlilik artışını eksiden yukarıları çekme ihtiyacından bahsetti. Verimlilikte artışın sergilenememesi sonucunda cari açığın artışı kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekleyen Acemoğlu, bu şekilde bir büyümenin sürdürülebilir olmadığını söyledi.Yorum Yap