24 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Vize Muafiyetinde Yeni Gelişme!

24/04/2016 - 0:14

Vize Muafiyetinde Yeni Gelişme!

20 Mart 2016 tarihinde AB ile Türkiye arasında imzalanan ve Avrupa’ya göçmen akınını kontrol etmeyi amaçlayan anlaşmada ilerleme sağlanması amacıyla Gaziantep’in Nizip ilçesinde bulunan bir mülteci kampına ziyaret gerçekleştirildi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans’tan oluşan heyete Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bazı yetkililer eşlik etti. Ziyaret heyeti ve Davutoğlu, ziyaret sonrasında ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile AB arasında imzalanan gökçmen anlaşmasını öven liderler, Avrupa kamuoyunda eleştirilen göçmen anlaşmasının önemli sonuçları olduğunu belirtti. Hatırlanacağı üzere İngiltere başta olmak üzere AB üyesi bazı ülkeler ve muhalefet partileri göçmen anlaşmasını sert şekilde eleştirmeye devam ediyorlar. Eleştirilerin temel sebebi ise anlaşma gereği Türk vatandaşlarına verilecek olan vize muafiyeti. İngiltere özerk üyeliğini öne sürerek vize muafiyetine dahil olmadığını ve ilerleyen dönemde de asla böyle bir karar almayacaklarını belirtmişti.

Ziyaret sonrası yapılan basın açıklamasında Timmermans, Başbakan Davutoğlu ve hükümetin, konuşulan şartlara tamamen, harfiyen uyduğunu ve verilen sözlerin yerine getirildiğini belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise gerçekleştirdikleri ziyaret ile anlaşmanın ardından Türkiye’de yapılan uygulamaları ve anlaşmaya dair atılan adımları görme fırsatı elde ettiklerini söyledi.

Vize Muafiyeti!

Vize muafiyetine dair konuşan Donald Tusk ise, “Vize serbestliği konusunda çalışmaları hızlandırdık” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin göçmen anlaşması kapsamında verdiği her sözü yerine getirdiğini ve vize serbestliği için tüm çalışmaları sürdürdüklerini söyledi. Davutoğlu ayrıca, AB’nin de gerekli adımları atacağına güvendiğini belirtti. Tarih olarak da Haziran ayında hem vize muafiyetinin hem de geri kabul anlaşmasının devreye girmesi bekleniyor.Yorum Yap