27 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Davutoğlu’ndan Laiklik Açıklaması!

27/04/2016 - 13:45

Davutoğlu’ndan Laiklik Açıklaması!

TBMM Başkanı İsmail Karaman’ın, önceki gün gündeme bomba gibi düşen ve hala tartışmaların, konuyla ilgili açıklamaların gelmeye devam ettiği, ““Yeni anayasada laiklik tarifi olmamalıdır, dindar anayasa yapmalıyız” söylemi yankılarını sürdürüyor. İstanbul Üniversitesi’ndeki “Yeni Anayasa, Yeni Türkiye” sempozyumunda konuşan Karaman, gelen yoğun tepkiler sonucu bir açıklama daha yaparak yanlış anlaşıldığını ifade etti. “Şahsi düşüncelerimi ifade ettim, konuşmanın bütününde 1937 yılında anayasaya kelime olarak dercedilen laikliğin tanımının yapılması gerektiğine vurgu yaptım. Net bir biçimde tarif edilmeli, istismar edilmesinin önüne geçilmelidir” şeklinde konuşan Karaman, adeta geniş bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan Laiklik Açıklaması

AK Parti İl Başkanları toplantısında yeni anayasa ve laiklik tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. AK Partili birçok bakan ve vekilden, muhalefet partilerinden, hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da açıklama yaptığı ve görüş bildirdiği konu hakkında böylece Ahmet Davutoğlu da yorumda bulunmuş oldu.

Ahmet Davuoğlu, hazırlanan yeni anayasa içerisinde, otoriter bir Laikçilik anlayışının yerine, özgürlükçü bir laiklik anlayışına yer verileceğini belirtti. Bunun yanı sıra Davutoğlu yaptığı açıklamalarda, Hazırlanan yeni anayasada Laikliğin bir ilke olarak yer alacağını, Türkiye’nin laik demoktratik sosyal bir hukuk devleti olma niteliğinin artık tartışma konusu olmadığını belirtti.

Bu açıklamasıyla TBMM Başkanı İsmail Karaman’ın açıklamasına da gönderme yapmış olan Davutoğlu, bu konuda tek değil. İsmail Karaman’ın laiklik çıkışından sonra birçok AK Parti mesubu çeşitli açıklamalar ile Karaman’ın sözlerinin zıttı yorumlarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuyla ilgili olarak Laikliğin önemine vurgu yapan açıklamalar yaptı.

Kamuoyundan gelen yoğun tepki ve eleştiriler neticesinde AK Parti’nin seçmen kaygısı sebebiyle bu kadar hızlı cevap vermesi tartışmaları yatıştırsa da, İsmail Karaman’a yönelik yoğun eleştiriler ve istifa talepleri gelmeye devam ediyor.Yorum Yap