4 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Davutoğlu’ndan Veda Açıklaması!

04/05/2016 - 19:38

Davutoğlu’ndan Veda Açıklaması!

Hükümetin zirvesinde kırgınlık ve veda krizi yaşanıyor. Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi önemli iddialarda bulundu. Dün yapılan AK Parti Grup Toplantısı’nda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “tüm nefsimi ayaklar altına alırım, bir faninin terketmeyeceği düşünülen her makamı elimin tersiyle iterim” sözleriyle şok etkisi yarattı. AK Parti içerisinde “ayrılıyor” tartışmalarına neden olan Davutoğlu, dün yapılan MYK toplantısında “Grup toplantısında veda eder gibiydiniz, öyle bir şey var mı?” sorusuna ise yine şok etkisi yaratan bir cevap verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Karar aşamasındayım, henüz bir karar vermedim. Kendi içimde olayları değerlendiriyorum” cevabını vererek ucu açık olarak ayrılabileceğini ifade etti.

Grup toplantısında konuşan Davutoğlu, Türkiye’ye ve AK Parti hareketine asla zarar vermeyeceğini ve bunun için her şeyi yapacağını ifade etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yaşanan bu gerilimin patlama noktası olarak MKYK olayı gösteriliyor. AK Parti’de, parti teşkilatlarında yapılacak olan atamaların yetkisi daha önce AK Parti Genel Başkanı’ndaydı. Ancak Erdoğan’ın talimatıyla olduğu söylenen emir doğrultusunda, atama yetkisi MKYK’ya devredildi.

Aylık olarak yapılan Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasındaki toplantının, Davutoğlu’nun dün yapılan AK Parti Grup Toplantısı ve MYK’da söylediği sözlerden sonra bir gün öne çekilerek bugün yapılması önemli bir gelişme. Başbakan Ahmet Davutoğlu, kırıldığı ve kendisine yapılan haksızlıklar konusunda bir çözüm yolu bulunmazsa ayrılmaya hazır. Öte yandan yaşanan sorunların da düzeltilmesi oldukça zor. Sert çıktığı ifade edilse de Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı direnmesi veya dolaylı olarak bir savaşa girmesi söz konusu değil. Bu sebeple istifa etme olasılığı yüksek.

Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın arasını açan tek bir olay yok. Birden fazla olayın üst üste yaşanması sorunu daha da büyük bir boyuta taşıyor. Önce 7 Haziran seçimleri öncesinde milletvekili listeleri konusunda bir kırgınlık yaşandı. Bu olayın ardından 12 Eylül kongresi öncesinde hazırlanan MKYK listesine, Erdoğan tarafından öfkeli bir şekilde müdahale edildi. Bakanlar Kurulu listesinde de ciddi bir gerilim yaşandı. Son olarak da bardağı taşıran damla olarak gösterilen yetki devri yaşandı. Bu kapsamda AK Parti teşkilatlarına dair atama yetkisi, parti genel başkanından alınarak MKYK’ya devredildi.Yorum Yap