28 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Değer Deniz Davası Sonuçlandı!

28/04/2016 - 19:23

Değer Deniz Davası Sonuçlandı!

Müzisyen Değer Deniz’in tecavüz edilerek öldürüldüğü iddiasıyla devam eden dava sonuçlandı. 5 Mayıs 2015 tarihinde, Değer Deniz’i İstanbul Beyoğlu’ndaki evinde tecavüz ederek öldürdüğü iddiasıyla yargılanan 17 yaşındaki C.M. hakkında açılan dava sonuçlandı. Sanık C.M.’nin mahkemeyi yanıltıcı davranışları sebebiyle cezada indirim uygulanmadı. İstanbul 1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, mahkeme sanık C.M. için 45 yıl hapis cezası verdi.

Sanık C.M.’nin savunma avukatlığını yapan Altan Akbaş, davanın kendisine ilk ulaştığında farklı bir şekilde anlatıldığını, ancak daha sonra davalı taraf ve mahkemenin verilerini ve delillerin incelenmesi sonucunda savunma oluşturulamayacağı kanaatine vardıklarını ifade etti. Avukat Akbaş, “Suçlardan dolayı verilecek cezayı mahkemenin takdirine bırakıyoruz” diyerek savunmayı tamamladı.

Söz hakkı verilen C.M. ise “Hiçbir şey demiyorum. Diyeceğim bir şey yok” diyerek savunmasını tamamladı ve herhangi bir itirazda bulunmadı.

Soğukkanlı Davranış, Aynı Anda Birden Fazla Suç…

Değer Deniz’in ailesinin Avukatı Hülya Gülbahar, işlenen suçlarda herhangi bir tahrik bulunmadığını ve indirim uygulanmamasını talep etti. Ayrıca, C.M.’nin toplum ve kadınlar için yarattığı tehlikeye vurgu yaparak en üst sınırdan ceza verilmesini istedi.

Mahkeme, “Nitelikli yağma” suçundan 13 yıl 6 ay ceza verilen sanığın cezasını yaşı küçük olduğu için 9 yıla, “cinsel saldırı” suçundan verilen 18 yıl hapsi yine yaşından dolayı 12 yıla indirdi. Ayrıca C.M.’nin cinsel saldırı ve nitelikli yağma suçlarını gizlemek amacıyla Değer Deniz’i öldürdüğü gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapsine karar verildi. Yine 18 yaşından küçük olması sebebiyle müebbet hapsi 24 yıla düşürüldü.

Sanık C.M.’nin mahkemeyi yanıltıcı davranışları ve bir defada birden fazla suç işlemesi, işlediği suçlar sırasında soğukkanlı davranışı göz önünde bulundurularak, verilen cezalar için yaş indirimi dışında herhangi bir indirim uygulanmadı.Yorum Yap