12 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Devlet Desteğine İlgi Düşük Kaldı!

12/09/2016 - 17:20

Devlet Desteğine İlgi Düşük Kaldı!

Devletin bu yıl için yapmış olduğu destek projelerinden biri olan konut desteği, yeterli ilgiyi görmedi. İlk etapta konut sahibi olmak isteyenlerin yoğun ilgisini çeken proje, detaylandırıldıktan sonra hüsrana neden olmuştu. Ağustos ayında yürürlüğe giren kanunun detayları ise pek çekici bulunmaması nedeniyle rağbet görmüyor. Destek için başvuranların sayısı ise yurt genelinde 1000’i geçmediği tahmin ediliyor.

Desteğe ilginin düşük olmasının en büyük sebebi ise 3 yıllık anlaşma. Devletin açıkladığı şartlar içerisinde konut hesabından yararlanmak için en az 3 yıl birikim yapılması şart koşuldu. Bu durum çerçevesinde vatandaş ise tepkili. Bu durumda desteğin kazanç sağlayıp sağlamadığı konusunda endişeleri olan konut sahibi olmak isteyenler bu desteğe pek sıcak bakmıyor.

Belirtilen şartlara bakıldığında bu destekten yararlanmak isteyenlerin öncelikli olarak bankalar üzerinden bir konut hesabı açtırması gerekiyor. Konut hesabına her ay düzenli olarak kesintisiz ödeme yapma şartı ilk kriter. Devletin desteğinden yararlanabilmek için ise en az 3 yıl hesaba ödeme yapılmalı. Bu durumda şimdi konut hesabı açtıranlar en erken 2019 yılında destekten faydalanabilecek. Desteğin miktarı ise en fazla 15 bin lira olacak.

15 Bin Lira İçin 3 Yıl Beklemek İstemiyor!
Vatandaşı en fazla zorlayan şartlar üç yıllık süreci bekledikten sonra sadece 15 bin lira gibi düşük bir miktar desteğin yapılması. Çünkü 3 yıl sonra ev fiyatlarının daha da artacağı düşünülürse yapılması beklenen destek miktarının yetersiz kalacağı düşünülüyor. Vatandaş ise bu uygulamada yeni düzenlemeler bekliyor. Özellikle sürenin daha kısa tutulması veya miktarın arttırılması konusunda vatandaşlar hemfikir. Fakat bu konuda bir düzenleme gelir mi bilinmez. İlginin azlığı nedeniyle belki yeni düzenlemeler beklenebilir.

Burada vatandaşı tedirgin eden bir diğer nokta ise devletin gerçekten vatandaşı konut sahibi yapmak mı yoksa paranın değerlendirilmesi mi? Bu süreçte bir çok kişi bankada parasını bulunduracak ve bankalar bu nakit paraları değerlendirirken, 3 yıl gibi uzun sürenin ardından düşük miktarda bir ödeme, bankalar tarafından oldukça avantajlı görülüyor. Bir çok yatırımcı ve ekonomist burada kazançlı tarafın bankalar olduğu düşüncesinde.Yorum Yap