25 Ekim 2016

Kadir Çalışkan

DGS 2016 Ek Yerleştirme Yapılmayabilir! ÖSYM’den Açıklama Bekleniyor

25/10/2016 - 0:40

DGS 2016 yerleştirme işlemleri 21 Ekim 2016 tarihinde sona erdi ve artık tüm adaylar DGS ek yerleştirme işlemlerine odaklandı. Ancak büyük bir sorun var. ÖSYM bu sene DGS ek yerleştirme yapmayabilir. Gözler yapılacak resmi açıklamada.
DGS 2016 Ek Yerleştirme Yapılmayabilir! ÖSYM’den Açıklama Bekleniyor

DGS geçtiğimiz yılların aksine bu sene darbe olayları nedeniyle 1 ay gecikmeli yapılmış ve DGS yerleştirme işlemleri Ekim ayının sonunu bulmuştu. Üniversitelerin eğitim-öğretim faaliyetlerine Eylül ayında başladığını düşündüğümüz zaman, oldukça geç kalınmış bir yerleştirme takvimi olduğu açıkça görülüyor.

ÖSYM tarafından her sene düzensiz bir takvim üzerinden işleyen DGS, her sene adayları mağdur ediyor. Sınava giren bir çok aday ÖSYM’yi Dikey Geçiş Sınavını önemsememek ile suçluyor. 2016 DGS ise trajikomik olaylara sahne oldu. İlk defa ÖSYM tarafından yapılan bir sınavda cevap kağıdı yoktu ve optik form yerine adaylar cevaplarını soru kitapçığına işaretledi. Haliyle 300 bin kişinin kağıdını okumakta bir hayli zaman aldı.

DGS ile ilgili problemler bitmezken, yeni bir problem daha kendini gösterdi. 2016 yılında DGS ek yerleştirme yapılmayabilir. Haberin kaynağı Ankara’dan sağlam veriler ışığında alındı. DGS ek yerleştirme yapılmamasının en büyük nedeni olarak, FETÖ unsurları gerekçe gösterilerek üniversitelerden devlet üniversitelerine aktarılan öğrenciler nedeniyle kontenjanların aşırı şişmesi. Bu nedenle üniversitelerin kontenjanlarında aşırı şişme yaşandı. ÖSYM’den resmi açıklamanın bu hafta içerisinde yapılması bekleniyor.1 Yorum

 

  • Aydın :

    27 Ekim 2016-15:27

    Peki ozaman neden 102 bin kontenjan verildi?bu kontenhan verilirken FETÖ üniversitelerindeki öğrencilerin devlet üniversitelerine yerleştirilmeleri nedeniyle kontenjanların şişmesi neden hesaplanipta verilmedi.Bunun yanisira 102 bin kontenjandan sadece 92 bin kişi alindi 10 bin kişi neden alinmiyor.
    0    0