7 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Diş Sağlığı İhmale Gelmiyor!

07/09/2016 - 10:57

Diş Sağlığı İhmale Gelmiyor!

Diş ağrısı, bir insanın yaşayabileceği en şiddetli ağrılardan biridir. Diş ağrısı çeken bir birey, daha önce yaşadığı ağrıları gözünde ne kadar büyüttüğünü, hiç birinin diş ağrısı kadar şiddetli olmadığını düşünür. Eğer daha önce diş ağrısı çektiyseniz ne demek istediğimizi çok daha iyi anlıyorsunuz demektir. Bu tip ağrıları çekmemek adına diş kontrollerinizi aksatmayın ve dişlerinize daima iyi bakın. Diş ağrılarından korunmak için dikkat edebileceğiniz önemli unsurlar mevcuttur. Bu unsurları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Dişlerinizi Düzeli Olarak Fırçalayın

Dişlerinizi sabah uyandığınızda, yemeklerden sonra ve akşam uyumadan önce mutlaka fırçalamalısınız. Bunun dışında dilerseniz yemek öncesinde de dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Diş macununu, diş fırçasın üzerine doğrudan nohut iriliğinde olacak şekilde sıkın. Dişlerinizi fırçalarken düz bir fırçalama metodu yerine daireler çizerek fırçalamaya özen gösterin. Ayrıca diş etlerinizi de hafif darbelerle fırçalamaya özen gösterin.

Beslenmenize Dikkat Edin

Diş sağlığınızı olumsuz etkileyecek besinlerden mutlaka uzak durun. Katkı maddeli ve asitli yiyecek ve içeceklerin yerine süt ve süt ürünleri tüketmeye özen gösterin. Böylece diş ve diş etlerinizin daha çok güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Düzenli Olarak Kontrole Gidin

6 ayda bir mutlaka bir diş hekimine görünün ve diş kontrolünüzü yaptırın. Diş hekiminizin size vereceği tavsiyelere mutlaka uyun.

Diş Fırçanızı Düzenli Olarak Değiştirin

Tek bir diş fırçasını uzun süre kullanmak, diş sağlığı açısından olumsuz etkiler yaratabilir; bu nedenle en az 3-4 ayda bir diş fırçanızı değiştirin. Diş fırçası satın alırken çok yumuşak ya da çok sert fırçalar yerine orta sertlikteki fırçaları tercih etmeye özen gösterin.

Mutlaka Diş İpi Kullanın

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak, diş sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Yine de tam verim alabilmek adına diş ipi kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece yemeklerden arda kalan artıkları da temizleyebilirsiniz.Yorum Yap