9 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Diyarbakır’da Yeni Yasak!

09/09/2016 - 11:04

Diyarbakır’da Yeni Yasak!

Suriye sınırında artan tansiyon, Diyarbakır’da yakından hissediliyor. Operasyonların devam etmesi ise bazı yasakların beraberinde gelmesine neden oldu. Diyarbakır Valiliği, sabah saatlerinde yaptığı açıklama ile birlikte 13 farklı mahalle için sokağa çıkılmaması konusunda uyarıda bulunarak yasak geldiğini duyurdu. Cami hoparlörlerinden de yapılan anonslar çerçevesinde, sabah 05.00’den itibaren geçerli olacak yasak süresinin sonlanma tarihi belli değil.

Yasağın Nedeni Yeni Operasyon!
Diyarbakır Valiliği’nin bu kararı almasındaki neden ise, belirtilen mahallelerde yeni bir operasyonun başlayacağı. Bölücü terör örgütü PKK’nın bu mahallelerde yer aldığı bilgisi ile operasyon düzenleneceği kaydedildi. Operasyonlar ise bu sabah saatlerinden itibaren, eş zamanlı olarak tüm mahallelerde aynı anda başladı. Bölgede teörristlerin saklandığı barınaklar ve mevzilerin yok edilmesi, depolama alanlarının ise tespit edilerek ele geçirilmesi hedefleniyor.

Yasak getirilen mahalleler ise Valilik tarafından şu şekilde bildirildi;
Lice: Güçlü, Gökçe, Ziyaret, Uçarı, Serince, Çağdaş, Kayacık, Esenler
Hani: Kırım, Gömeç ve Yayvan
Kocaköy: Şaklat ve Yazıköy

İkinci Bildirim Beklenecek!
Sokağa çıkma yasağının, sivil halkın bu süreçte zarar görmesini istemeyen valilik, bu nedenle sokağa çıkma yasağı getirirken, yasağın ne kadar süreceğine ilişkin ise herhangi bir sürenin tanınmadığı aktarıldı. Operasyonun bitiş süresinin belli olmadığı ve mahallelerin tamamen güvenli hale getirilinceye kadar duyuru yapılmayacağı ilgili mahalle sakinlerine iletildi.Yorum Yap