18 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Diyarbakır’ın İki Gökdeleni Artık Yok!

18/09/2016 - 12:34

Diyarbakır’ın İki Gökdeleni Artık Yok!

Diyarbakır’da 1998 Yılında inşasına başlanan ikiz kuleler olarak da bilinen 22 katlı iki bina, tehlike arz ettiği için yıkımı yapılacak. Yapım ruhsatı alınmasının ardından inşasına başlanan binalar yükseldikçe yakın çevresinde yer alan jet üssü tarafından fark edildi. Hava Kuvvetleri iki binanın tehlikeli yükseklikte olduğunu tespit etmesi üzerine inşaat durmuştu. Fakat uzun süredir süren mahkeme nedeniyle binaların yıkımı gerçekleşmemişti.

Bugün yaşanan yeni gelişme ise binaların yıkımının başlandığı yönünde. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, binaların gereğinden fazla yüksek oluşu, uçuş konusundaki güvenliği ihlal ettiğini bildirmesi üzerine girişimler başladı. En üst kattan başlanılarak yıkımı gerçekleştirilen binalar, Diyarbakır için sembol olabilecek binalar olarak görülüyordu. Amerika’da yer alan ikiz kuleleri andırması nedeniyle ikiz kuleler ismi takılan binaların hayat bulmadan yıkılması bazıları tarafından üzüntüye sebep oldu.

Uçuş güvenliğini ihlal etmesine rağmen ise yıllarca yıkılmayı bekleyen binanın mahkeme süreci ise tam 13 yıla dayanıyor. 2003 Yılında inşaatı durdurulan binalar, o günden bu yana sürümceme de kalmıştı. Şimdi ise binaların yıkımı gerçekleştiriliyor.Yorum Yap