4 Kasım 2016

Kadir Çalışkan

DNS Ayarları Değiştirme ve ZenMate VPN ile İlgili Uyarı Geldi

04/11/2016 - 15:25

DNS ayarları değiştirme ve ZenMate ile internet kullanmak isteyenler büyük çaba sarf ediyor. 4 Kasım sabahı itibariyle Türkiye'de adeta sosyal hayat çöktü. Diyarbakı'da yaşanan terör saldırısı sonrasında Facebook, Youtube, Twitter, WhatApp gibi pek çok uygulama kullanım dışı kaldı. Vatandaş yasağı DNS değiştirerek yada ZenMate gibi programları kullanarak deliyor. Uzmanlar ise konu hakkında uyarıyor.
DNS Ayarları Değiştirme ve ZenMate VPN ile İlgili Uyarı Geldi

İnternet erişiminin engellenmesi üzerine Türkiye’de büyük bir kaos ortamı hakim. Pek çok kullanıcı çareyi DNS değiştirme yada ZenMate VPN kurmakta buldu. Ancak uzmanlar uyarıyor. Bu tür uygulamalar bilgisayarınıza zarar verebilir. Bu uyarıyı dikkate alarak işlemlerinizi yapmanız gerekiyor. 4 Kasım sabahından itibaren Türkiye’de Youtube, Facebook ve Twitter’a sadece DNS değiştirme yada ZenMate yardımıyla girilebiliyor. Yaşanan sorunun ne zaman giderileceği ile ilgili ise henüz bir açıklama yapılmadı.

ZenMate VPN Nedir?

ZenMate, web sitelerine güvenli ve anonim şekilde (kimliğiniz gizlenmiş) şekilde kolayca erişmenizi sağlayan bir yazılımdır. VPN ve Proxy ikilisi üzerine kurulmuştur. ZenMate internet tarayıcınıza eklenti olarak kurulur. ZenMate eklentisini kurduktan sonra istediğiniz ülke üzerinden internete erişim sağlayabilirsiniz.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Pek çok kullanıcı internet erişimine karşı çözümü DNS değiştirmekte buldu. Peki DNS nedir ve nasıl değiştirilir? İşte adım adım anlatım.

DNS değiştirme işleminin ardından istediğiniz internet adresine erişim sağlayabilirsiniz.Yorum Yap