28 Kasım 2016

M. Negiz

Dolar Kuru Ne Kadar? Döviz Yeni Haftaya Düşüşle Başladı

28/11/2016 - 14:17

Döviz kuru yeni haftaya düşüşle başladı. Dolar, geçtiğimiz haftayı 3.45 TL seviyesinin üzerinde kapatmıştı. 18 Kasım pazartesi günü ile birlikte dolar 3.41 seviyesine geriledi. Euro ise 3.63 TL'den işlem görüyor.
Dolar Kuru Ne Kadar? Döviz Yeni Haftaya Düşüşle Başladı

Döviz kuru haftaya nasıl bir başlangıç yapacak sorusu en çok sorular arasındaydı. ABD’den yapılacak açıklamalar beklenirken, dolardaki yükseliş durdu. Dolar haftaya 3.42 TL ile başlangıç yaptı.

Geçtiğimiz haftalarda en çok konuşulan hususlardan bir tanesi doların TL karşısındaki önlenemez yükselişi idi. Hafta sonu doların nasıl bir eğilimde bulunacağı merak konusu haline gelmişti. ABD’den beklenen açıklamalar henüz piyasa üzerinde etki sahibi değilken doların yükseliş trendi durdu ve dolar TL karşısında düşüş yaşadı. Haftaya 3.42 TL seyrinde başlayan doların nasıl bir rota izleyeceği merak konusu.

DÖVİZ CİNSİ ALIŞ SATIŞ
DOLAR 3,4225 3,4241
EURO 3,6502 3,6523

GÖZLER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARINDA

Merkez Bankası’nın döviz kuru müdahalesi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne diyeceği merak konusu oldu. Faiz artırımı konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atacağı adımlar piyasalar tarafından takip edilmektedir.

THE WALL STREET JOURNAL’DAN TÜRKİYE DEĞERLENDİRMESİ

The Wall Street Journal’ın gündeminde de Türkiye’de yaşanan döviz kurlarının aşırı artışı vardı. The Wall Street Journal’ın değerlendirmelerine göre, son zamanlarda artan küresel belirsizlik ve dalgalanmaya bağlı olarak liranın hareketinin enflasyon görünümünü tehdit ettiği ifade edildi. Türk ekonomisinin gittikçe zayıfladığını iddia eden The Wall Street Journal, “2017’de IMF tarafından gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 5.6’sına ulaşmasını öngören ciddi bir cari hesap açığı da dâhil olmak üzere önceden var olan zayıf yönlere dayanıyor.” açıklamasında bulundu.Yorum Yap