11 Ocak 2017

Muhammet Negiz

Dolar Kuru TL Karşısında Yükselişini Sürdürüyor

11/01/2017 - 12:08

Dolar gündemden düşmek bilmiyor. Tarihi rekorlarla gündeme gelen dolar bu sabah da tarihi zirvesini yeniledi. 3.8960 TL seviyesini gören dolar 3.83 TL seviyelerine geriledi.
Dolar Kuru TL Karşısında Yükselişini Sürdürüyor

Kırdığı rekorlarla tekrar gündeme gelen dolar, tarihi seviyeleri görmeye devam ediyor. Gün içerisinde 3.8960 TL seviyelerini gören dolar, 3.83 TL dolaylarına doğru geriledi. Doların önlenemeyen yükselişi bir çok sektörde fiyatları etkiliyor.

Rekorları ile gündemden düşmeyen dolar, yükselişine devam ediyor. Merkez Bankası tarafından yapılan müdahalenin de yeterli etkide bulunamaması neticesinde dolar bu sabah 3.89 TL eşiğini de aştı. 3.8960 ile tarihi zirvesini gören dolar 3.83 seviyelerine geriledi. Merkez Bankası’nın dün döviz likiditesini artırmak için tüm vadelerde döviz zorunlu karşılıklarını 50 baz puan düşürmesi ile 3.74 seviyesine kadar inen kur, yeniden yönünü yukarı yönlü harekete geçti.

DOLARIN TL KARŞISINDA YÜKSELİŞİNİN SEBEPLERİ

Dünya gazetesinden Ece Ceyhun’a göre dolar karşısında TL’nin erimesinin bir takım sebepleri bulunuyor. Ceyhun’a göre, doların bu kadar hızlı yükselişinde hacimsiz piyasa etkisi, gerilimi yüksek iç siyasi tartışmalar ve diğer gelişmekte olan ülkelerin ‘faiz’ açısından daha cazip olması geliyor. Düşük faizli TL borçlanıp, daha yüksek potansiyel sunduğunu düşünülen Brezilya ve Rusya’da yüksek getiri sahibi olmanın mümkün olduğunu aktarıyor. Yurt dışı müdahaleden çok, ülke içinde yaşananların dolar kurunda etkili olduğunu ifade ediyor.

Ceyhun’a göre, AB ile ilişkilerin iyi olmaması ve OHAL’in uzatılması da süreci TL’yi olumsuz etkiliyor. Anayasa görüşmeleri ve Başkanlık sistemi ile ilgili tartışmalar tedirginlik yaratırken, tartışmaların politik risk primini artırdığını ifade ediyor. Yatırımcı açısından siyasette reform yerine başkanlık sistemine odaklanıldı havasını kuvvetlendiriyor. ABD’nin yeni başkanı ve FED’in alacağı kararlar, Merkez Bankası’nın referandum kısıtı ile birlikte atması gereken adımlar ve kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamaları da doların TL karşısında duracağı pozisyonu önemi derecede etkiliyor.

DOLARDA SON DURUM

Dolar gün içerisinde yaşadığı hareketlilikte şu an 3.8549 TL civarında seyrediyor. Alış fiyatı 3.8549 TL olan dolar, satış fiyatı olarak 3.8557 TL üzerinden işlem görüyor. Euro ise 4.070 TL alış fiyatı ile işlem görürken, satış fiyatı 3,8557 TL olarak seyrediyor.Yorum Yap